Nowa pracownia, która działa w Zakładzie Histologii i Embriologii Instytutu Nauk Medycznych, ma usprawnić system diagnostyczny. Pozwoli także naukowcom na rozwój współpracy z innymi ośrodkami w Polsce i Europie. Rzeszowski ośrodek jest jedynym w kraju posiadającym transmisyjny mikroskop elektronowy z kompletną linią do preparatyki. Aparat kosztował ponad 3 mln zł.
Sprzęt o niewielkich gabarytach w stosunku do konwencjonalnych mikroskopów TEM (ang. transmission electron microscopy) jest narzędziem o ogromnych możliwościach. Charakteryzuje się unikatowym i niższym zakresem napięcia przyspieszającego, co przekłada się na naturalnie wysoki kontrast obserwowanych próbek, a także umożliwia użytkownikom zmniejszenie ilości barwienia (często niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska), stosowanych nie tylko w przypadku próbek wrażliwych, ale także w standardowych protokołach przygotowania próbek. Obserwacje za pomocą mikroskopii elektronowej wykorzystuje się do analizy podstawowych elementów struktury komórkowej i ich zmian w zakresie powiększeń niemożliwych do uzyskania za pomocą mikroskopii optycznej.
Po uroczystym otwarciu pracowni odbyły się warsztaty transmisyjnej mikroskopii elektronowej pt. „Obrazowanie i przygotowanie próbek”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami wykorzystywanymi w preparatyce oraz mikroskopii w naukach medycznych i biologicznych.
MK, źródło: URz