Aktualności
Życie akademickie
02 Czerwca
Źródło: www.umb.edu.pl
Opublikowano: 2021-06-02

Jubileusz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku świętuje swoje 10-lecie. W ciągu dekady placówkę odwiedziło ponad 200 tys. zwiedzających, którym udostępniono w tym czasie około 10 tys. eksponatów.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku powołano zarządzeniem rektora uczelni 31 maja 2011 roku. Gromadzenie eksponatów muzealnych z zakresu historii medycyny ma jednak na UMB znacznie dłuższą tradycję. Już w 1994 roku na Wydziale Lekarskim została powołana Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji. Od początku jej istnienia gromadzono zbiory związane z historią medycyny i farmacji.

Pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona dawnemu aptekarstwu z terenu Podlasia została otwarta w 1995 roku w zabytkowym budynku znajdującym się nieopodal Pałacu Branickich – Collegium Primum. Po zmianie lokalizacji Pracowni w 2003 roku, salę wystawową zorganizowano w zabytkowym pomieszczeniu na parterze prawego skrzydła Pałacu Branickich. Do dyspozycji studentów oraz pracowników UMB oddano stałą wystawę „Tajemnice dawnych aptek”, prezentującą wyposażenie aptek z przełomu XIX i XX wieku z terenu dawnego województwa białostockiego. Ekspozycja ta oparta jest w większości o zbiory depozytowe Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Wystawa była udostępniana m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Dni Otwartych UMB.

W 2010 roku jednostka przystąpiła do Nocy Muzeów (tematami przewodnimi były: tajemnice ludzkiego ciała, medycyna wojskowa, dawna apteka, sekrety Pałacu Branickich), a rok później włączyła się także jako współorganizator do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa (powstała wówczas wystawa „Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa”).

Muzeum działa w strukturze Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji. Zlokalizowane jest w jednym z najważniejszych zabytków północno-wschodniej Polski i najpiękniej zachowanej barokowej rezydencji Europy Środkowo-Wschodniej – dawnym Pałacu Branickich. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest właścicielem pałacu od przeszło 60 lat. Muzeum zajmuje pomieszczenia na parterze prawej oficyny pałacowej. Według źródeł historycznych, w XVIII i na początku XIX wieku lewa część tej oficyny pałacowej służyła celom mieszkalnym. Kwaterowano tu gości przybyłych do Branickich, oficjalistów. Po 1771 roku, tj. po śmierci Jana Klemensa Branickiego, pomieszczenia te w miesiącach zimowych zamieszkiwała wdowa po hetmanie – Izabela z Poniatowskich Branicka. Prawa, niższa część oficyny, posiada cechy architektoniczne świadczące o dłuższej historii. W XVIII wieku parter tej części oficyny służył jako stajnia. Do dziś zachowały się oryginalne, kamienne żłoby końskie, pochodzące z tego okresu.

W ciągu minionych 10 lat Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odwiedziło 209 289 osób,. Z zajęć edukacyjnych skorzystało 43 607 uczniów szkół z całej Polski. Zbiory obejmują w tej chwili ponad 10 tys. eksponatów. Ponadto wydano 4 tomy jubileuszowej monografii o historii UMB, stworzono unikatową ścieżkę historyczną „Spacer w Przeszłość” po pałacowych piwnicach, opracowano blisko 30 tys. biogramów absolwentów UMB, stworzono Aulę Nobilium, gdzie zrekonstruowana została dawna sypialnia królewska, opracowano liczne wystawy o dziedzictwie medycznym na Podlasiu, nagrano kilkanaście filmów i napisano dziesiątki artykułów naukowych i popularno-naukowych. Muzeum zainicjowało Noc Muzeów na UMB, w której udział wzięło dotąd 53 599 osób. Pracownicy placówki byli organizatorami i współorganizatorami 23 konferencji naukowych oraz współtwórcami pierwszego stowarzyszenia muzeów akademickich w Polsce – Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

MK, źródło: UMB

Dyskusja (0 komentarzy)