Aktualności
Życie akademickie
13 Maja
Opublikowano: 2022-05-13

Kampania na rzecz wsparcia ukraińskich czasopism naukowych

Ruszyła kampania crowdfundingowa „Support to Ukrainian Editors”. Zbiórka na rzecz redaktorów i redaktorek ukraińskich czasopism naukowych trwa do 6 czerwca. 

W Ukrainie funkcjonuje ponad 1000 czasopism naukowych i 20 wydawnictw uniwersyteckich. Rosyjska inwazja dla wielu z nich oznacza konieczność ograniczenia lub zawieszenia działalności, a dla ich pracowników utratę środków do życia i aktywności zawodowej. Choć istnieje wiele inicjatyw wspierających ukraińskich naukowców i pracowników sektora akademickiego, oferty wsparcia zazwyczaj nie obejmują personelu czasopism i wydawnictw naukowych. Tymczasem dalsze prowadzenie działalności wydawniczej i publikacyjnej jest niezbędne do przetrwania ukraińskiej nauki.

W pomoc zaangażowały się organizacje z całej Europy. Aby wesprzeć pracę redaktorów i redaktorek ukraińskich czasopism naukowych, uruchomiono kampanię crowdfundingową „Support to Ukrainian Editors”. Poprzedzono ją rozesłaniem kwestionariusza, na podstawie którego zidentyfikowane zostały najpilniejsze potrzeby.

Wydawcom zależy przede wszystkim na wprowadzeniu swoich publikacji w obieg międzynarodowy, aby w ten sposób zwiększyć zasięg i znaczenie ukraińskiej nauki. Dla niektórych kluczowe okazało się wsparcie finansowe, umożliwiające im pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności – podkreślają organizatorzy.

Zbiórka będzie prowadzona do 6 czerwca na szwajcarskiej platformie wemakeit. Celem jest zebranie 16,5 tys. euro, które umożliwi pokrycie bieżących potrzeb 10 zespołów. Zbiórka jednak nie jest ograniczona, więc każde uzbierane 1,5 tys. euro więcej trafi do kolejnej redakcji.

Organizatorem kampanii jest Supporting Ukrainian Editorial Staff (SUES). To inicjatywa europejskich instytucji i organizacji: Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Open Access Books (DOAB), Electronic Information for Libraries (EIFL), Association of European University Presses (AEUP) oraz francuskiego środowiska wydawniczego.

MK

Pomóż ukraińskim redaktorom i redaktorkom

Dyskusja (0 komentarzy)