Aktualności
Życie akademickie
13 Maja
Rys. Beata Końca
Opublikowano: 2019-05-13

Karbowana moda w jerseyu

Pokaz dwóch kolekcji ubrań, których autorką jest Beata Końca, studentka pierwszego roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, odbędzie się 31 maja na Wydziale Humanistycznym tej uczelni.

„Karbowana moda w jerseyu” to pokaz dwóch kolekcji ubrań: codziennej, wieczorowej – dla każdej kobiety oraz kolekcji z odpadów, mającej za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność ich segregacji i ponownego wykorzystania. Autorka w kreatywny sposób stworzyła z odpadów małe dzieła sztuki, pokazując, jak można tchnąć nowe życie w z pozoru bezużyteczne śmieci.

Beata Końca jest absolwentką Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Obecnie studiuje na pierwszym roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Tworzy dla kobiet, zarówno niezależnych, jak i skromnych – to one inspirują ją do działania. Sama bardzo sprawnie łączy pracę, studia oraz wychowanie dzieci, które – jak podkreśla – są „iskierką w jej codziennym życiu”. Pragnie, by kobiety w jej kreacjach niezależnie od wieku i figury czuły się wyjątkowo, ale też wygodnie. Uważa, że strój powinien wyrażać osobowość, a „piękno jest tam, gdzie tkwi odrobina naszego serca”. Poprzez swoją twórczość chciałaby umacniać przekaz, aby nie oceniać siebie nawzajem, a bardziej starać się otworzyć na drugiego człowieka, próbując go zrozumieć. Swoje zainteresowanie sztukami plastycznymi i rękodziełem zręcznie przemyca do swojej pasji – mody, eksperymentując z formą i kolorem. Beata Końca za niedościgniony wzór uznaje naturę, dlatego w swoich pracach odważnie porusza kwestie związane z ochroną środowiska, które nie są jej obojętne.

Pokaz „Karbowana moda w jerseyu” to efekt żmudnej pracy przez ostatnie trzy miesiące. Jako miejsce pokazu wybrano przestrzenie Wydziału Humanistycznego UPH, które czarują swoją nowoczesną architekturą. W organizację zostali zaangażowani studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, członkowie koła naukowego „Edu Art”. Edukacja artystyczna pragnie pokazać połączenie mody i sztuki, aranżując wnętrze z pracami Ewy Timoszuk. Kolekcję uświetnią projekty biżuterii autorstwa Marka Fiuka oraz Katarzyny Gałach.

Wydarzenie odbędzie się 31 maja o godzinie 19 w holu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)