Prof. Ewa Lewicka z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Poradni Kardioonkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym została KOBIETĄ MEDYCYNY 2018. Zagłosowało na nią aż 2400 osób.
Pozostałe laureatki tegorocznej edycji to: chirurg z WUM dr Monika Bieniasz (1489 głosów), pielęgniarka Ewa Stanek (951 głosów), lekarz rodzinny Bożena Janicka (934 głosów), prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz (917 głosów).
W tym roku redakcja Portali Medycznych nominowała do plebiscytu 35 kandydatek – kobiety niezwykłe, fascynujące, inspirujące, ciepłe i empatyczne. Oddane swojej pracy, profesjonalne i niezwykle koleżeńskie.
Prof. Ewa Lewicka aktywnie działa na polu dość rzadkich i trudnych zagadnień kardiologii, takich jak tętnicze nadciśnienie płucne, leczenie pacjentów z niewydolnością serca przy pomocy resynchronizującej stymulacji dwukomorowej oraz leczenie chorych z powikłaniami kardiologicznymi terapii przeciwnowotworowej. Dzięki staraniom Profesor 8 stycznia 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce Północnej Poradnia Kardioonkologiczna. Dzięki temu łatwiejsze będzie zapewnienie specjalistycznej diagnostyki i leczenia pacjentom z powikłaniami kardiologicznymi po chemio- lub radioterapii choroby nowotworowej.
Jest nieocenionym mentorem wielu młodych lekarzy, inspirując ich i wspomagając zarówno w doskonaleniu umiejętności zawodowych jak i rozwoju naukowym. Współorganizuje wydarzenie propagujące aktywność ruchową wśród pacjentów i ich rodzin „Gdański Marsz Po Zdrowie”.
Była opiekunem specjalizacji 3 lekarzy w dziedzinie chorób wewnętrznych i 8 z zakresu kardiologii. Aktualnie jest promotorem w 5 przewodach doktorskich a jednocześnie zaangażowanym nauczycielem akademickim. Ponadto od lat sprawuje funkcję recenzenta i jurora Międzynarodowej Konferencji Studenckiej w Gdańsku oraz przewodniczącej jury Studenckiej Konferencji Kardiologicznej w Gdańsku.
Otrzymała nagrodę Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku „za poświęcenie w opiece nad osobą niepełnosprawną w trakcie zdobywania szczytu Europy Elbrus”. Ma też rozległe zainteresowania pozazawodowe. Jej głos można usłyszeć nie tylko na wykładach naukowych, ale też wśród sopranów w czasie występów Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prywatnie jest mamą Zuzi i Wojtka, entuzjastką muzyki, zwłaszcza operowej oraz podróży. Coraz trudniej znaleźć kraje, w których jeszcze Jej nie było. Poza tym jest pasjonatką badmintona i narciarstwa. Znak szczególny – nieustająca pasja życia.
Joanna Śliwińska