Kardynał Zenon Grocholewski otrzymał 22 listopada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Ceremonia wręczenia dyplomu rozpoczęła obchody Dnia Patrona Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, corocznego święta uczelni nawiązującego do korzeni istnienia uczelni – rocznicy powstania Wyższej Szkoły Rolniczej imienia Haliny w Żabikowie i postaci jej patrona, Augusta hrabiego Cieszkowskiego. Na wniosek Rady Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Senat UPP przyznał doktorat honoris causa Kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu jako wielkiemu autorytetowi moralnemu wyznaczającemu postawy etyczne środowisk akademickich na całym świecie.
– Wielkim zaszczytem dla najstarszego na naszej uczelni Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii jest zainicjowanie postępowania o nadanie godności doktora honoris causa Wielkopolaninowi, osobie znamienitej, która universitatis postrzega jako uniwersyteckie oddanie się badaniom naukowym oraz nauczaniu i formacji studentów, którzy z własnej woli towarzyszą swym nauczycielom, są złączeni z nimi ideą miłości wiedzy – mówiła prof. dr hab. Anna Kryszak, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UPP.
Doktor honoris causa podczas uroczystości wygłosił wykład zatytułowany „Ekologia integralna”, który rozpoczął następująco:
– Czuję się bardzo zaszczycony przyznaniem mi doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Ujmuje fakt, że u podłoża tej uczelni leży nie tylko zainteresowanie naukowe i profit gospodarczy, ale także, a może przede wszystkim, potrzeba serca, umiłowanie przyrody i troska o jej należne użytkowanie. Z takim bowiem nastawieniem starał się August Cieszkowski, patron tego Uniwersytetu, o powstanie w 1870 roku w Żabikowie Wyższej Szkoły Rolniczej.
Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu (1957–1963), w dniu 26 maja 1963 z rąk Arcybiskupa Antoniego Baraniaka otrzymał święcenia kapłańskie. W roku 1966 rozpoczął studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone w roku 1968 licencjatem (polskie magisterium), nagrodzonym złotym medalem (Uniwersytetu), a w r. 1972 doktoratem, także nagrodzonym złotym medalem (Papieskim). Ponadto w 1974 roku ukończył trzyletnie Studium Rotalne, zdobywając tytuł Adwokata Rotalnego. Od października 1972 do listopada 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno obowiązki: notariusza, kanclerza, sekretarza oraz prefekta. W międzyczasie, 6 grudnia 1977 roku, został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a 21 grudnia 1982 roku – biskupem tytularnym Agropoli. 6 stycznia 1983 roku otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II, a 16 grudnia 1991 roku został podniesiony do godności arcybiskupiej. Od 15 listopada 1999 do 8 czerwca 2015 roku pełnił funkcję prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej, w trakcie której został kreowany kardynałem na konsystorzu (21 lutego 2001). W 2011 roku został podniesiony do godności kardynała-prezbitera. Godność doktora honoris causa Kardynałowi nadały ponad 23 uczelnie na całym świecie.
Kardynał Grocholewski wyróżnia się ogromnym dorobkiem naukowym: jest autorem i współautorem wielu publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia liczy ponad 1500 publikacji w 20 językach, głównie z dziedziny kanonicznego prawa procesowego i małżeńskiego. W ostatnich latach publikował również prace z zakresu edukacji oraz teksty popularnonaukowe. W swoich publikacjach i wystąpieniach zwraca szczególną uwagę na humanizację studiów, na komplementarność rozwoju naukowo-technicznego i etyczno-moralnego, a także integralny rozwój studenta.
Do tej pory zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został nadany 53 osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki, szkolnictwa i kultury oraz życia społecznego i gospodarczego w kraju i za granicą, promującym naukę polską oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Iwona Cieślik