Aktualności
Życie akademickie
19 Listopada
Źródło: PAP
Opublikowano: 2021-11-19

Kataloński instrumentalista doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Jordi Savall, instrumentalista, kataloński mistrz violi da gamba, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystość odbyła się 18 listopada w auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego UŚ.

Najwyższa godność akademicka została przyznana Jordiemu Savallowi uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 26 października 2021 roku. To 64. osoba uhonorowana przez Uniwersytet Śląski tytułem doktora honoris causa. Po ceremonii odbył się koncert, w którym bohaterowi wieczoru towarzyszyli na scenie David Mayoral i Enrique Solinis.

Jordi Savall jest jedną z najbardziej wszechstronnych muzycznych osobowości swojego pokolenia. Kataloński mistrz violi da gamba ratuje zaniedbane i zapomniane klejnoty muzyczne, przywracając je dla radości innych. Wyjątkowy muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie. Instrumentalista, którego twórczość jest źródłem wzruszeń i zachwytów, piękna i uduchowienia. Jego kompozycji można posłuchać odtwarzając listę utworów na platformie Spotify.

Od pierwszego dnia czułem, że muzyka jest najlepszym sposobem komunikacji, dlatego że nie można kłamać muzyką, nie można kłamać w muzyce. Od razu czuje się, gdy muzyk czy śpiewak nie jest autentyczny – natychmiast wiadomo, że nie mówi prawdy – zauważył Savall podczas uroczystości.

Prof. Adam Dziadek, dziekan Wydziału Humanistycznego UŚ, w wygłoszonej laudacji podkreślił, że Savall należy do najznakomitszych współczesnych artystów, którego wykonania na zawsze zapiszą się w historii; był też wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Już wcześniej został uhonorowany doktoratami honoris causa m.in. uniwersytetów w Barcelonie i Bazylei.

Jest wybitnym artystą, fascynującym muzykiem, ale też myślicielem, który tworzy wielką ideę nowoczesnego humanizmu. W jego wielkim dziele łączą się w jedni najcenniejsze idee humanizmu – pokora i pieczołowitość filologa, badającego dawne partytury, otwartość na innego, ściśle powiązania z nią gościnność, która odrzuca bariery i wszelkie uprzedzenia, prawdziwy kult piękna i sztuki, nie tylko muzycznej – wskazał prof. Dziadek.

W 2008 roku Jordi Savall został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej ds. dialogu międzykulturowego i otrzymał tytuł Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Wśród osób, które Uniwersytet Śląski uhonorował tytułami doktora honoris causa, są m.in. ks. prof. Michał Heller, Wojciech Kilar, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, prof. Jacques Derrida, Ryszard Kapuściński i Jerzy Stuhr.

MK, źródło: US, PAP

Dyskusja (0 komentarzy)