Aktualności
Życie akademickie
01 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-06-01

Katowice Europejską Stolicą Nauki?

Katowice ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki 2024. To wspólna inicjatywa miasta i Uniwersytetu  Śląskiego. 

Tytuł przyznaje organizacja EuroScience, mająca swoją siedzibę w Strasburgu. Zrzesza ona wybitnych naukowców, jednostki akademickie i uczelnie z całej Europy. Co dwa lata, spośród aplikujących miast, wybierają jedno, które staje się Europejską Stolicą Nauki. Jednym z warunków otrzymania tego prestiżowego miana jest organizacja ogólnoeuropejskiej konferencji naukowej poświęconej wybranemu problemowi sektora nauki. Wśród miast, którym dotąd przyznano tytuł są m.in. Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Piętnaście lat temu jednym z pretendentów był Wrocław. Stolica Dolnego Śląska przegrała wówczas rywalizację z Turynem.

Teraz starania podejmuje kolejne polskie miasto. W 2024 roku Europejską Stolicą Nauki chcą zostać Katowice. Na terenie miasta działa 15 uczelni oferujących kształcenie na kierunkach ekonomicznych, humanistycznych, medycznych, artystycznych czy sportowych. Studiuje na nich ponad 50 tys. osób. Z inicjatywą złożenia wniosku wyszedł rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Jesteśmy już po pierwszym etapie, czyli rozmowach, w których mogliśmy zaprezentować specyfikę i wyjątkowość regionu jako ośrodka akademickiego. Pokazaliśmy, czym nauka i edukacja może stać się dla sprawiedliwej transformacji tych terenów. Naszym zdaniem wielkie organizmy miejskie starej Europy aż tak bardzo nie potrzebują tego tytułu. One już wiele rzeczy zrobiły lub mają. To aglomeracja śląska potrzebuje tego silnego wpływu dobrej edukacji i nauki, po to, żeby płynnie przejść od modelu cywilizacyjnego opartego na ciężkim przemyśle w to, co nazywamy przemysłami inteligentnymi. Mam takie przekonanie, że to nauka i edukacja powinny się stać nowym przemysłem Śląska – przekonywał prof. Koziołek.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką, towarzyszył mu prezydent Katowic dr Marcin Krupa. Przypomniał starania o Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku, które stały się społecznym impulsem rozwojowym dla miasta. Wymieniał także wielkie wydarzenia, których Katowice były w ostatnich latach gospodarzem, jak COP24 czy WUF11.

Krok po kroku budujemy swoją markę w Europie. W obszarach kultury czy turystyki biznesowej stanowimy ważny i rozpoznawalny punkt na mapie Europy. Niestety do tej pory o Katowicach nie mówi się w perspektywie globalnej jako o mieście nauki. Tymczasem w 2019 roku Śląski Festiwal Nauki został najlepszym wydarzeniem popularnonaukowym w Europie. Chcemy pokazywać, że Katowice są sercem dwumilionowej metropolii i że także inne miasta budujące GZM mają w zakresie nauki wiele ciekawego do zaoferowania – mówił prezydent.

Dodał, że w starania o Europejską Stolicę Nauki zostaną zaangażowani także rektorzy wszystkich państwowych uczelni z Katowic, a także władze samorządowe. W czerwcu ma zostać powołana Rada Naukowa projektu, by przedstawiciele świata nauki i samorządu wspólnie opracowali jak najlepszą aplikację. W dalszym etapie przygotowany zostanie całoroczny program wydarzeń prezentujących naukę miasta i regionu w kontekście europejskim. Nie wiadomo jeszcze, ile konkurentów będą miały Katowice.

W 2022 roku Europejską Stolicą Nauki będą wspólnie dwa holenderskie miasta akademickie: Lejda i Haga.

MK, źródło: US

 

Dyskusja (0 komentarzy)