„Klimat” został Słowem Roku 2019 w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Internauci opowiedzieli się za akronimem „LGBT”. Łącznie zgłoszono ponad 1400 różnych wyrazów i wyrażeń.
Głosowanie na Słowo Roku 2019 trwało od 26 października do 31 grudnia. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy plebiscytu mogli wybierać spośród listy zaproponowanej przez organizatorów lub przesyłać własne propozycje. Łącznie internauci zgłosili ponad 1400 różnych wyrazów i wyrażeń. W plebiscycie oddano 34 tys. głosów. Niezależnie od głosowania internetowego, wyboru Słowa Roku dokonała także kapituła konkursu w składzie: Jerzy Bartmiński (UMCS), Jerzy Bralczyk (UW), Katarzyna Kłosińska (UW), Ewa Kołodziejek (USz), Marek Łaziński (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ), Halina Zgółkowa (UAM).
Gremium to Słowem Roku 2019 wybrało rzeczownik „klimat”, który wcześniej był też słowem grudnia 2018 r. i znalazł się wśród słów wyróżnionych w poprzedniej edycji plebiscytu. To wyraz pochodzenia greckiego, który zapożyczyliśmy przez łacinę i francuski, pierwotnie w postaci „klima”. Słownik Grzegorza Knapskiego definiuje ten wyraz jako «kraj świata albo dział ziemi od południa na północ takiej szerokości, która pół godziny odmiany we dnie albo w nocy czyni». Jeszcze w Słowniku Samuela Bogumiła Lindego „klima” ma postać i odmianę grecką oraz objaśnienie «znaczna odmiana powietrza stosowna do położenia różnego miejsc». Jednak już w II połowie XIX w. „klimat” używany był w dzisiejszym znaczeniu, a w wieku XX wykształciło się znaczenie odnoszące się do nastroju. „Klimaty” (zawsze w liczbie mnogiej) to jeszcze nowsza modyfikacja znaczeniowa – od lat 90. XX w. używana na określenie upodobań lub mody.
Drugie miejsce przyznano akronimowi „LGBT”, a trzecie – słowu „feminatyw”/„feminatywum”.
Głosy internautów były tym razem podzielone. Wśród wyróżnionych wyrazów żaden nie uzyskał znacznej przewagi, tak jak wybrane w zeszłym roku zdecydowaną większością (69% głosów) słowo „konstytucja”. Słowem Roku 2019 został zapożyczony z angielskiego akronim „LGBT”, który uzyskał 9,90% głosów. To powstały w latach sześćdziesiątych angielski skrót od lesbian, gay, bisexual, and transgender ‘lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transseksualne’, częściej występujący obecnie jako LGBT+, obejmujący jeszcze osoby aseksualne (ang. asexual), interpłciowe (ang. intersexual), queer, niebinarne (ang. non-binary) i kwestionujące porządek płci (ang. questioning). Powstanie skrótu LGBT wiąże się z wydarzeniami w klubie Stonewall Inn w Greenwich Village w czerwcu 1969 r. i pojawieniem się organizacji walczących o prawa osób LGBT. Na drugim miejscu z 9,24% głosów znalazł się wyraz „klimat”, a na trzecim „hulajnoga” (5,99% głosów).
Organizatorem plebiscytu Słowo Roku jest zespół projektu UW Słowa na czasie, który monitoruje częstość pojawiania się słów w mediach. Plebiscyt został zorganizowany we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Więcej informacji na stronach: http://sloworoku.uw.edu.pl oraz http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/.
źródło: UW