Aktualności
Życie akademickie
12 Października
Opublikowano: 2017-10-12

Kolejna edycja Quarry Life Award w kopalniach Grupy Górażdże

Trwa 4. edycja konkursu Quarry Life Award, skierowanego do studentów, naukowców, uczniów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalń surowców mineralnych oraz poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję bioróżnorodności tych terenów.

Organizatorem przedsięwzięcia jest koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów materiałów budowlanych. Polska edycja konkursu realizowana jest przez należącą do koncernu HC Grupę Górażdże.

Podstawowe zasady

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Nowością aktualnej edycji jest to, że zgodnie z regulaminem zgłoszenia będą przyjmowane do dwóch grup tematycznych: projektów naukowo-badawczych oraz projektów społecznych. Jedną z kategorii w tegorocznej edycji konkursu są również projekty szkolne (dla uczniów szkół podstawowych i średnich). Tematyka projektów konkursowych może obejmować m.in. zagadnienia związane z szeroko rozumianą edukacją w zakresie bioróżnorodności, np. badania nad gatunkami fauny i flory,  różne formy cyklicznych zajęć/warsztatów edukacyjnych (zielone szkoły),  tworzenie zielników roślin, ścieżek przyrodniczo – dydaktycznych itp. Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zarejestrować się na portalu www.quarrylifeaward.com  (dostępnym także w j. polskim) i za pomocą tego portalu w terminie do 20 listopada 2017 r. zgłosić swoją propozycję projektu w jednej z sześciu kategorii. W kolejnym  etapie – do 1 grudnia br. jury krajowe wybierze sześć projektów, które w następnym etapie – w terminie od stycznia do września 2018 r. będą realizowane w kopalniach.

Partycypujące kopalnie

Uczestnicy edycji 2017/2018 będą mogli realizować swoje projekty na terenie czterech kopalń należących do Grupy Górażdże: dwóch kopalni wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże”, a także dwóch kopalń kruszyw: KSM „Wójcice” (woj. opolskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie), które z uwagi na wysoką wartość przyrodniczą brały również udział w poprzednich edycjach konkursu. Szczegółowe opisy w/w kopalni znajdują się na stronie: www.quarrylifeaward.pl/partycypujace-kopalnie.

Nagrody

W nowej edycji Quarry Life Award pula nagród na szczeblu krajowym zwiększyła się do 15 000 euro. Po zakończeniu prac projektowych,  jesienią 2018 roku jury polskiej edycji wyłoni cztery najlepsze projekty – po dwa z grupy projektów badawczych i dwa z grupy projektów społecznych, których autorzy  otrzymają nagrody w wysokości 5 000 i 2 500 euro. Jednocześnie wszystkie projekty będą indywidualnie oceniane przez międzynarodowe jury i powalczą o nagrody w konkursie międzynarodowym. Najlepsze projekty w każdej z sześciu kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro. Natomiast projekt uznany przez jury międzynarodowe za najlepszy w czwartej edycji otrzyma nagrodę główną 30 000 euro!  Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2018 roku.

Regulamin i zasady konkursu, opisy kopalń (flory i fauny), znajdują się na portalu:  www.quarrylifeaward.pl/

Monika Świerczewska

Dyskusja (0 komentarzy)