Aktualności
Życie akademickie
21 Sierpnia
Źródło: www.sggw.pl
Opublikowano: 2018-08-21

Kolejny rekord na koncie Valerjana Romanovskiego

Pochodzący z Litwy kolarz-wyczynowiec, na co dzień wykładowca związany z Katedrą Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Valerjan Romanovski, pobił w tym roku rekord Guinnessa. Romanovski ma już na swoim koncie podobny wyczyn.

W ubiegłym roku w Kurozwękach udało mu się bowiem ustanowić rekord w dwunastogodzinnej jeździe na rowerze górskim. Tegoroczne osiągnięcie wymagało natomiast pokonania na dwóch kołach – w sumarycznym czasie wynoszącym 12 godzin – przewyższenia przekraczającego 11 kilometrów. Romanovski do bicia rekordu, należącego do tej pory do francuskiego kolarza Johna Thomasa, który osiągnął wysokość 9847 metrów, wybrał Arłamów w Bieszczadach, a konkretnie odcinek drogi prowadzący do hotelu Arłamów.

Warto wspomnieć przy okazji, że Romanovskiego interesują nie tylko same wyczyny rowerowe, ale także wytrzymałość zarówno ludzkiego organizmu, jak i rzeczy codziennego użytku, na ekstremalnie niskie temperatury. Ma to związek z realizowanym przez niego i jego zespół projektem sportowo-naukowym występującym pod nazwą Oswajamy Mróz, mającym na celu przygotowanie do wyprawy rowerowej obejmującej trasę z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu. Pokonanie tej ponad 1000-kilometrowej odległości utrudniać będą trudne warunki atmosferyczne. Ekspedycja zaplanowana została bowiem w czasie syberyjskiej zimy, kiedy to temperatury spadają kilkadziesiąt stopni poniżej zera.

az

(Źródło: sggw.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)