Aktualności
Życie akademickie
27 Kwietnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-04-27

Kompleksowy system wsparcia dla studentów zagranicznych powstaje na PG

Pomoc psychologiczna, warsztaty z szoku kulturowego, trening uważności, joga – m.in. te formy wsparcia studentów zagranicznych przewidziano w kompleksowym systemie, który zostanie wdrożony na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze działania zaplanowano na początek nowego roku akademickiego.

Na stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej Politechniki Gdańskiej pozyskał dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł z programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Welcome to Poland”. Jego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników.

Wniosek o dofinansowanie składaliśmy w listopadzie 2021 r., jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Planując działania w ramach projektu, myśleliśmy głównie, choć nie tylko, o zapobieganiu skutkom pandemii i zdalnej edukacji na zdrowie emocjonalne studentów, w tym studentów zagranicznych, których sytuacja była wyjątkowa trudna. Teraz, mając na uwadze dramatyczną sytuację w Ukrainie i jej wpływ na studentów PG pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, ale także innych, których szczególnie mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, realizacja projektu wydaje się być jeszcze bardziej zasadna – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

W ramach projektu zaplanowano: wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych, warsztaty z mediacji rówieśniczych dla studentów oraz warsztaty z mediacji dla pracowników administracji, otwarte seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, warsztaty z różnic kulturowych i szoku kulturowego, trening uważności (mindfulness), zajęcia jogi dla studentów i pracowników.

Dodatkowo pracownicy Politechniki Gdańskiej wezmą udział w dwóch wizytach studyjnych – w Wielkiej Brytanii odwiedzą Oxford University oraz King’s College w Londynie, z kolei w Holandii spotkają się z pracownikami Vrije Universiteit w Amsterdamie. W uczelniach tych działają profesjonalne centra wsparcia emocjonalnego dla studentów i pracowników zatrudniające specjalistów, w tym psychologów, coachów oraz tzw. cultural sensitive psychoterapists. Wiedza, doświadczenie i know how zdobyte w Wielkiej Brytanii i Holandii będą wykorzystane w projekcie PG.

Liczymy, że jednym z efektów tego realizacji projektu będzie stworzenie sieci wsparcia obejmującej wszystkie wydziały, w której będą działać wcześniej przeszkoleni pracownicy i studenci. Decentralizacja działań ułatwi dostęp do różnych form wsparcia zdrowia emocjonalnego i pozwoli na integrację pracowników i studentów, w tym studentów zagranicznych – zapowiada Anna Modrzejewska

Projekt będzie realizowany od czerwca tego roku. Potrwa 10 miesięcy. Dodajmy, że już teraz Politechnika Gdańska aktywnie działa na rzecz wsparcia obywateli i obywatelek z Ukrainy. Akademik w Brzeźnie został oddany na potrzeby uchodźców, zorganizowano również zbiórkę rzeczy na jego wyposażenie i zaopatrzenie. W akademiku odbywają się lekcje języka polskiego, działa świetlica dla dzieci, w której co wtorki organizowane są zajęcia plastyczne.

Z kolei dla młodych osób z Ukrainy, które chciałaby rozpocząć studia w Polsce, DMWA prowadzi na terenie kampusu PG lekcje języka polskiego. Wśród dotychczasowych działań brakowało jednak do tej pory kompleksowego programu wsparcia emocjonalnego, które teraz będzie możliwe w ramach projektu Welcome to Poland.

MK, źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)