Aktualności
Życie akademickie
09 Listopada
Źródło: www.uni.opole.pl
Opublikowano: 2021-11-09

Konsolidacja w Opolu symbolicznie na muralu

W Opolu powstał mural symbolizujący konsolidację Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Do połączenia obu uczelni doszło w połowie ubiegłego roku.

Mural znajduje się na ścianie budynku uniwersyteckiego przy ul. Katowickiej 68. Dzieło namalowali artyści z krakowskiej firmy „Klawy projekt”. Zajmuje powierzchnię prawie 320 metrów kwadratowych, ma blisko 20 metrów wysokości i 16 szerokości. Zawiera elementy nawiązujące do symboliki wydziałów Uniwersytetu Opolskiego oraz dominujące dwie postaci w geście powitania. Jest energetyczne i radosne.

Połączenie obu uczelni do jakiego doszło w ubiegłym roku, zwieńczyło kilkuletnie działania prowadzone w tej sprawie. Koncepcja konsolidacji została po raz pierwszy ogłoszona w styczniu 2015 r. Stworzenie silnego i prężnego ośrodka akademickiego, kształcącego także w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, miało dać nowe możliwości rozwoju opolskiego środowiska akademickiego. Włączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w struktury Uniwersytetu Opolskiego nastąpiło ostatecznie w połowie lipca 2020 roku. Na bazie PMWSZ powstał wydział nauk o zdrowiu UO, który wraz z istniejącym wcześniej Wydziałem Lekarskim funkcjonuje jako Collegium Medicum.

Uniwersytet Opolski to największa uczelnia na Opolszczyźnie z blisko siedemdziesięcioletnią tradycją. Kilka tysięcy studentów kształci się na jedenastu wydziałach, mając do dyspozycji 72 kierunki studiów. Uniwersytet zatrudnia ponad 700 pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, będąc przy tym jednym z największych pracodawców w regionie. Uniwersytet należy do jednego z pięciu europejskich konsorcjów FORTHEM.

MK, źródło: UO

Dyskusja (0 komentarzy)