Aktualności
Życie akademickie
06 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-06

Konsultacje w sprawie przyszłości unijnych programów badań naukowych i innowacji

Komisja Europejska rozpoczęła największe jak dotąd konsultacje publiczne na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości unijnych programów badań naukowych i innowacji w latach 2014–2027. Każdy zainteresowany może wyrazić swoją opinię na temat wyników Horyzontu 2020 i Horyzontu Europa oraz przyszłości tego drugiego.

Konsultacje potrwają 12 tygodni. Przygotowano ankietę w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i francuskiej, ale uczestnicy mogą odpowiadać w każdym z języków Unii Europejskiej. W kwestionariuszu można wskazać osiągnięcia i niedociągnięcia poprzedniego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, jego znaczenia oraz procedur związanych z procesem składania wniosków i zarządzaniem grantami, a także wyrazić opinię na temat dotychczasowego przebiegu nowego programu Horyzont Europa. Celem ankiety jest także zidentyfikowanie przyszłych priorytetów planu strategicznego programu Horyzont Europa na lata 2025–2027. Dlatego uczestnicy mają możliwość przekazania informacji na temat pojawiających się potrzeb w zakresie badań i innowacji, synergii między programami UE, itp.

Cieszę się, że rozpoczynam te konsultacje społeczne: jest to bezprecedensowa okazja dla wszystkich zainteresowanych stron, aby ich głos został wysłuchany. Wyniki pomogą nam ocenić dotychczasowe efekty programów Horyzont i przyczynić się do kształtowania jego przyszłości. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych badaniami naukowymi i innowacjami w UE do udziału – zachęca Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Ankieta została podzielona na trzy części. Respondenci mogą odpowiedzieć na wszystkie bądź na jedną czy dwie wybrane. Konsultacje zakończą się w lutym 2023 roku.

źródło: www.kpk.gov.pl

Dyskusja (0 komentarzy)