Aktualności
Życie akademickie
29 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-06-29

Korona Gór Polski w 3D

Wybierasz się w wakacje w polskie góry i planujesz zdobyć kolejny szczyt? Pomocą może się okazać serwis „Korona Gór Polski 3D” przygotowany przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Projekt powstał w ramach przedmiotu „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość” prowadzonego przez dr. inż. Łukasza Halika z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM dla studentów kierunku kartografia i geomatyka. Jak tłumaczą pomysłodawcy, dzięki wykorzystaniu nowych technologii, jak np. rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość, kartografia i geomatyka stają się coraz atrakcyjniejsze. Dodatkowo zwracają uwagę na znowelizowaną ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne, która uwolniła potrzebne do wykonania zadania dane.

Dostrzegliśmy brak tego typu opracowania, w którym w 3D można zobaczyć dany szczyt Korony Gór Polski oraz to, co widać ze szczytu – tłumaczą studenci.

W ten sposób powstał dedykowany na smartfony serwis kgp3d.amu.edu.pl, w którym każdy użytkownik ma możliwość zobaczenia w 3D wszystkich 28 szczytów Korony Gór Polski, począwszy od najwyższych, jak Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Tarnica czy Turbacz, aż po te najniższe: Kłodzką Górę, Skopiec, Ślężę i Łysicę. Poza widokiem 3D można również sprawdzić, co widać stojąc na szczycie. Osoby posiadające nowsze smartfony (obsługujące ARCore) mogą również wyświetlić model 3D „u siebie”, tj. na własnym biurku czy też podłodze (rozszerzona rzeczywistość). Po wirtualnych wojażach każdy będzie mógł również umieścić za darmo zdobyty szczyt jako model 3D na własnej stronie internetowej/blogu, korzystając z kodu umożliwiającego osadzenie modelu na zewnętrznych serwisach.

Przemysław Stanula, źródło: UAM

 

Dyskusja (0 komentarzy)