Aktualności
Życie akademickie
12 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-12

Korozjoniści z Politechniki Śląskiej organizują konkurs fotograficzny

Od trzynastu lat 24 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Świadomości Korozyjnej. Z tej okazji korozjoniści z Politechniki Śląskiej organizują nietypowy live stream oraz konkurs fotograficzny.

W 2010 roku Światowa Organizacja Korozyjna (World Corrosion Organization) ogłosiła po raz pierwszy 24 kwietnia Dniem Świadomości Korozyjnej. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych na całym świecie organizuje wydarzenia mające na celu pokazanie szkodliwego wpływu korozji na życie codzienne, gospodarkę i środowisko oraz przedstawienie rozwiązań i koniecznych działań podejmowanych w walce z korozją.

Laboratorium Badań Korozyjnych działające przy Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej po raz pierwszy przystępuje do tej inicjatywy. W jej ramach ogłoszono konkurs fotograficzny pt. „Korozja wokół nas”.

Jako korozjoniści jesteśmy wyczuleni na wytykanie skorodowanych powierzchni i obiektów każdego dnia. Chcielibyśmy, abyście z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Korozyjnej poczuli się jak my. Szukajcie korozji dookoła, łapcie za aparat i startujcie w naszym konkursie. Bo przecież ruda rdza może tańczyć jak szalona w Waszych obiektywach – zachęcają organizatorzy.

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska korozji oraz społeczno-technicznych skutków jej występowania, a także – poprzez ukazanie artystycznych jej aspektów – zwrócenie uwagi na to, że korozja nie jest procesem naturalnym o jednoznacznie złym charakterze. Udział w konkursie jest bezpłatny, a każdy uczestnik może nadesłać tylko jedno zdjęcie. Termin przyjmowania prac upływa 23 kwietnia. Przy ocenie fotografii jury uwzględni m.in. walory artystyczne ujęcia zjawiska korozji. Zwycięskie zdjęcie ozdobi mury Politechniki Śląskiej. Na laureatów dodatkowo czekają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Szczegółowe informacje, w tym regulamin, znajdują się na stronie internetowej Politechniki Śląskiej.

Dodatkowo pracownicy laboratorium, które ubiega się właśnie o akredytację w zakresie wykonywanych pomiarów i będzie jedynym certyfikowanym w Polsce pod względem elektrochemicznych badań korozyjnych,  realizują Live stream 24/7 na kanale YouTube Electrochemistry Group eksperymentu Corrosion Countdown Timer. To nietypowe odliczanie czasu powiązane z możliwością całodobowego obserwowania postępu korozji stali węglowej oraz stali nierdzewnej w korozyjnym roztworze chlorku sodu.

Głównym zadaniem utworzonej w 2007 roku Światowej Organizacji Korozyjnej jest uświadamianie zagrożenia, jakie niesie za sobą korozja oraz promowanie edukacji i najlepszych praktyk w zakresie ochrony przed korozją w celu uzyskania korzyści społeczno-ekonomicznych, zachowania zasobów naturalnych i ochrony środowiska. WCO skupia 28 stowarzyszeń korozyjnych z całego świata zrzeszających ponad 50 tys. członków, w tym od 2009 r. Polskie Stowarzyszenie Korozyjne.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)