Aktualności
Życie akademickie
19 Września
www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-09-19

Koszty studiowania coraz wyższe – raport ZBP

Ponad 2100 zł wydaje przeciętnie co miesiąc student uczący się w dużym akademickim mieście. To ponad 500 zł więcej niż trzy lata temu. Jednocześnie połowa młodych Polaków deklaruje zarobki nie większe niż 2 tys. zł – wynika z Raportu Związku Banków Polskich „Portfel Studenta”.

Początek studiów, szczególnie w nowo poznawanym mieście z dala od rodzinnego domu, to dla większości studentów również początek doroślejszego zarządzania swoimi finansami. Podstawowym narzędziem do dokonywania tych operacji jest konto bankowe, w które jak wynika z badań ZBP, posiada już wielu maturzystów, udających się na studia. Blisko bowiem połowa ankietowanych bankowców (46%) wskazuje, że młodzi Polacy zakładają pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.

Oprócz konta bankowego polscy studenci chętnie korzystają z bankowości elektronicznej. Jak wynika z danych Warszawskiego Instytutu Bankowości przytoczonych w Raporcie,  trzech na czterech studentów w Polsce co najmniej raz w tygodniu korzysta z usług bankowych za pomocą aplikacji mobilnej. Równie chętnie korzystają ze sklepów online. Potwierdzają to też wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar TNS, na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej i Związku Banków Polskich, według których aż 69% osób w wieku 19–25 lat robi zakupy za pośrednictwem internetu.

Autorzy Raportu ZBP przywołują także analizy Polskiej Rady Biznesu, według której blisko 30% osób w wieku 18–30 lat deklaruje zarobki na poziomie 1001–2000 zł netto. W perspektywie roku ok. 46% chciałoby zarabiać między 2000 a 4000 zł netto, ale największe zróżnicowanie występuje w perspektywie dekady. Najliczniejsza grupa badanych (ok. 28%) deklaruje w tym czasie chęć zarobku na poziomie powyżej 10 tys. zł. Drugą największą grupą (nieco ponad 16%) są studenci chcący zarabiać między 5 a 6 tys. zł netto.

Co czwarty student deklaruje, że w skali miesiąca nie oszczędza ani złotówki. Pomimo tego, zdaniem 86% bankowców ankietowanych przez ZBP, w okresie minionych 12 miesięcy wzrosło zainteresowanie osób w wieku 19–25 lat produktami oszczędnościowymi. Sama wysokość odłożonych środków jest już zróżnicowana. Według danych Spot Data i Providenta zawartych w raporcie połowa ankietowanych w wieku 15–24 lata deklaruje, że zgromadzone przez nich oszczędności nie przekraczają 2 tys. zł. Większymi środkami między 3 a 5 tys. zł dysponuje 13% badanych. Stosunkowo wysoki odsetek pytanych wskazał, że wartość odłożonych przez nich pieniędzy przekracza 10 tys. zł (7%), a kolejne 6% nawet więcej niż 20 tys. zł.

Rosnąca skłonność do oszczędzania czy aktywne korzystanie z nowoczesnych usług finansowych to jedne z odcieni finansowego portretu polskich studentów. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, młodzi Polacy nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych. Według danych przedstawionych w Raporcie „Portfel Studenta”, co piąta osoba (21%) w wieku od 18 do 24 lat posiada kredyt. Łącznie grupa 615 073 młodych kredytobiorców posiada ponad 1,11 mln sztuk kredytów. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem zobowiązania młodych Polaków są kredyty konsumpcyjne (ponad 65,5% ogółu kredytów) – na które składają się kredyty gotówkowe (40,7%) i kredyty ratalne (24,8%), zaciągane np. na zakup smartfona. Całkowita kwota zaciągniętych kredytów, które są spłacane to ponad 10,5 mld zł, z czego kwota pozostająca do spłaty to 8,61 mld zł.

Zróżnicowane podejście młodych Polaków do oszczędzania czy zaciągania zobowiązań to nie tylko efekt młodzieńczej beztroski, ale przede wszystkim wciąż niewystarczającego poziomu wiedzy z zakresu szeroko rozumianych finansów. Jak wynika z Raportu tegorocznej ponad połowa ankietowanych (57%) w wieku 18–34 lat ocenia swoją wiedzę o finansach jako „raczej małą” lub „bardzo małą”. Pozytywnie, jako „raczej dużą” lub „bardzo dużą” wiedzę ocenia zaledwie 5% badanych w tej grupie wiekowej. Młodzi Polacy najsłabiej oceniają swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa (64%). W dalszej kolejności krytycznie spoglądają na poziom wiedzy o kredytach i pożyczkach (52%). Bardzo niepokojącym sygnałem jest, że aż 55% ankietowanych w wieku 18–34 lata zdarza się podpisać umowę finansową, nawet jeśli pomimo dokładnego przeczytania nie wszystkie zapisy rozumieją.

źródło: ZBP

Raport ZBP „Portfel Studenta”

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Aga26 24.09.2019 10:08

    Wszystko zależy od dobrej organizacji i chęci do pracy. Jako kasjerka zarabiałam niewiele, ale jako fordanserka, pracując kilka dni w miesiącu, wyciągałam ponad 1200 zł do studenckiego budżetu (polecam szczególnie studentkom - https://www.fordanserki.club/). Mam też znajomych, którzy kończąc studia pracują już teraz niemal na cały etat i zarabiają min. 3000 zł na rękę.