Aktualności
Życie akademickie
20 Października
Fot. Jan Zych
Opublikowano: 2022-10-20

Krakowski „Kwadrat” kończy 30 lat

Koncerty, wystawa rysunków Andrzeja Mleczki, występy stand-uperów – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na jubileusz 30-lecia Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat”.

Historia Klubu „Kwadrat”, w którym odbyło się m.in. wiele koncertów, dyskotek, imprez tematycznych, sylwestrów, przeglądów filmowych, kabaretów, wydarzeń sportowych, zaczęła się w 1992 roku. Inicjatorami jego powstania w budynku stołówki działającej przy ul. Skarżyńskiego 1 byli studenci Politechniki Krakowskiej. Ambitne przedsięwzięcie otrzymało wsparcie władz uczelni z ówczesnym rektorem Józefem Niziołem i prorektorem Władysławem Ziobroniem na czele, a także środki finansowe resortu szkolnictwa wyższego.

Pierwszym wydarzeniem był „Bal Beana” – impreza dedykowana studentom I roku. Od tego czasu miejsce regularnie gościło znanych muzyków, aktorów, satyryków i stand-uperów, wpisując się na stałe w życie kulturalne całego Krakowa.  Tu odbywały się m.in. wybory Najmilszych Studentów Politechniki Krakowskiej czy Międzynarodowy Konkurs Piosenki o Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej organizowany przez Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. W „Kwadracie” miały miejsce również cykle spotkań z władzami uczelni, a także przedstawicielami świata polityki, m.in. Tadeuszem Mazowieckiem i Tomaszem Nałęczem. Od 20 lat klubem zarządza Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. Obecnie to także tętniące studenckim życiem centrum kulturalne, a także miejsce, w którym studenci PK i innych krakowskich uczelni realizują projekty naukowe, kulturalne, dydaktyczne, społeczne. To właśnie w “Kwadracie” działał często sztab corocznej akcji „Studenci dzieciom – Mikołajki” i to tu także zbierane były dary dla uchodźców z Ukrainy.

Obchody 30-lecia zainaugurowano w poniedziałek, 17 października, uroczystą galą. Uczestniczyli w niej m.in. założyciele „Kwadratu”. Jubileuszowe wydarzenia trwać będą jednak przez cały rok akademicki. Planowana jest m.in. wystawa rysunków znanego satyryka, Andrzeja Mleczki, który studiował na Wydziale Architektury PK. Uruchomiony zostanie również premierowy budżet studencki (na wzór budżetu obywatelskiego), w ramach którego żacy będą kreować projekty, głosować na nie, a następnie realizować wybrane. Nie zabraknie koncertów, występów stand-uperów, będzie też wystawa fotograficzna.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)