Aktualności
Życie akademickie
04 Stycznia
Opublikowano: 2022-01-04

KRASP członkiem zwyczajnym PKOl

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została członkiem zwyczajnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dołączyła tym samym m.in. do Akademickiego Związku Sportowego.

Przynależność do Polskiego Komitetu Olimpijskiego może mieć dwojaki charakter. Organizacja zrzesza członków olimpijskich i zwyczajnych. Do tej pierwszej grupy zalicza się związki sportowe reprezentujące dyscypliny olimpijskie. W tym drugim gronie znajdują się pozostałe związki, stowarzyszenia i inne podmioty. Wśród nich jest m.in. Akademicki Związek Sportowy. Do członków zwyczajnych PKOl dołączyła właśnie Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W specjalnej uchwale Prezydium KRASP zadeklarowało przestrzeganie postanowień Karty Olimpijskiej.

KRASP w Polskim Komitecie Olimpijskim znacząco wzmocni Ruch Olimpijski i pozwoli efektywniej działać w zakresie rozwoju osobistego zawodników wyczynowo uprawiających sport. Ponadto zyskamy grono eksperckie, które będzie ogromnym wsparciem w zakresie realizacji projektów i inicjatyw edukacyjnych, wydawniczych i naukowych podejmowanych przez Komitet – podkreśla Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Skupia – obok uczelni publicznych – także akademickie uczelnie niepubliczne, zaś uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status stowarzyszonych. Konferencję tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych (ponadto 10 szkół ma status uczelni stowarzyszonych). To grono wybitnych naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach nauki – także sportu. Obecnie przewodniczy im prof. Arkadiusz Mężyk.

Dziękuję za przyjęcie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich do grona członków zwyczajnych PKOl. Jestem przekonany, że przyniesie to obopólne korzyści. Chcemy, żeby mury polskich uczelni były otwarte dla wszystkich sportowców. Zależy nam, by kończyli taką uczelnię, jaką chcą, niekoniecznie o profilu sportowym, adekwatną do ich oczekiwań i pozasportowych pasji. Z pewnością współpraca KRASP z Polskim Komitetem Olimpijskim pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby sportowców oraz budować ich zawodowe życie i pozycję po zakończeniu sportowej kariery – podkreśla prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który będzie reprezentować KRASP w pracach PKOl.

Obecnie PKOl zrzesza 40 członków olimpijskich i 39 członków zwyczajnych. Największym wyzwaniem PKOl w tym roku będzie organizacja udziału Polaków w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022, które odbędą się w dniach 4–21 lutego. Pełny skład naszej reprezentacji na te zawody poznamy w drugiej połowie stycznia.

MK, źródło: PKOl, KRASP

Dyskusja (0 komentarzy)