O udzielenie wsparcia doktorantom, np. poprzez przyznawanie im stypendiów, zwróciła się do włodarzy miast, gmin, powiatów i województw Krajowa Reprezentacja Doktorantów.
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego Krajowa Reprezentacja Doktorantów wystosowała list otwarty do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Zachęca ich do inicjowania działań, takich jak przyznawanie doktorantom stypendium, podkreślając, że sukcesy naukowe doktorantów mogą również korzystnie wpływać na aspekt społeczny oraz zaangażowanie młodych naukowców.
Jednakże działalność naukowa doktorantów wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania i wysiłku, ale wiąże się również z licznymi wyzwaniami, w tym finansowymi. Pragniemy zwrócić uwagę, że obecna sytuacja ekonomiczna naszej społeczności, niestety, nie jest zadowalająca (…) Minimalna wysokość stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich przez pierwsze półtora bądź dwa lata kształcenia wynosi przed oceną śródokresową 2667,70 zł brutto, a po ocenie śródokresowej – 4109,70 zł brutto. Nie można więc nie zauważyć, iż aktualna wysokość ustawowego stypendium przed oceną śródokresową jest
znacznie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę – podkreślają autorzy listu.
I dodają, że w tej sytuacji stypendium może stanowić nieocenioną pomoc, a także umożliwić pełną koncentrację na badaniach oraz osiąganie sukcesów naukowych nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale i społecznym. Przyznawanie takiego wsparcia umożliwia ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Doktoranci tworzą kadry naukowe, które w przyszłości stanowić będą o sile polskiej nauki. Prowadzą badania naukowe, które przynoszą korzyści również społeczności lokalnej. Udzielenie wsparcia najlepszym z nich stanowić będzie dodatkowy czynnik motywujący do podejmowania działań na rzecz całej społeczności. Jednocześnie może to być zachęta do podejmowania kształcenia lub zamieszkiwania
w podległych Państwu jednostkach – wskazuje KRD.
W liście przedstawiono także inne działania, którymi samorządy mogą wspierać środowisko doktorantów. Wymieniono m.in. specjalne programy mieszkaniowe dla młodych naukowców, konkursy adresowane do tej grupy czy zniżki na przejazdy komunikacją miejską.
MK
List otwarty KRD do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego