Aktualności
Życie akademickie
01 Października
Fot. KUL
Opublikowano: 2021-10-01

KUL upamiętnił kard. Nagyego w setną rocznicę urodzin

Od czwartku, 30 września, aula w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nosi imię kard. Stanisława Kazimierza Nagyego. W Gmachu Głównym uczelni odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną sercaninowi.

Uchwałę dotyczącą upamiętnienia wieloletniego wykładowcy KUL, podjął Senat uczelni w setną rocznicę urodzin kardynała, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu jego zasług postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim – podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Kard. Stanisław Nagy SCJ był sercaninem – kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II w Lublinie. Urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. W 1952 roku obronił na KUL pracę doktorską, w 1968 roku uzyskał habilitację, w 1979 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś w 1985 roku – profesora zwyczajnego.

Od końca lat pięćdziesiątych aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na lubelskim uniwersytecie. Był także prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącym Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.

W uroczystościowych związanych z setną rocznicą urodzin kardynała uczestniczył abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)