Aktualności
Życie akademickie
06 Czerwca
Źródło: www.kul.pl
Opublikowano: 2022-06-06

KUL zaczyna współpracę z Gemelli i „La Sapienza”

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpoczyna współpracę naukowo-badawczą z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie. Ma być ona gwarancją wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w niebawem.

Porozumienie o współpracy podpisano 6 czerwca w stolicy Włoch. W spotkaniu wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zaznaczył, że w dziedzinie medycznej wszystko, co jest robione, robione jest z myślą o drugim człowieku.

Jestem przekonany, że to spotkanie pozwoli nam już dziś rozpocząć współpracę w konkretnych projektach naukowych, w których centrum jest człowiek – podkreślił szef resortu.

Rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski zaznaczył, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie, studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów.

Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów to tylko niektóre z możliwości, jakie daje podpisane dziś porozumienia – wymieniał rektor KUL.

Dodał, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpocznie się nowy rozdział w historii uczelni.

Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor – św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć – akcentował rektor.

KUL i Uniwersytet Rzymski „La Sapienza” zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiającego się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Kształcenie przyszłych lekarzy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpocznie jesienią przyszłego roku. Początkowo medycynę będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii. Ponadto uczelnia podejmuje współpracę z fakultetem medycyny Universidad de Pamplona, który jest jednym z najlepszych w Europie prywatnym ośrodkiem kształcenia lekarzy.

źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)