Aktualności
Życie akademickie
13 Listopada
Źródło: Nokia
Opublikowano: 2023-11-13

Laboratorium 5G powstało na Politechnice Śląskiej

Nowoczesne laboratorium 5G uruchomiono na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. To kolejne miejsce, w którym na uczelni wykorzystywana będzie technologia 5G. Ultraszybka sieć kampusowa 5G działa już od września w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Otwarte laboratorium poszerzy ofertę dydaktyczną uczelni. Już teraz, na kierunkach elektronika i telekomunikacja, teleinformatyka oraz informatyka, studenci mają do wyboru przedmioty z tematyki sieci 5G. Na studiach drugiego stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja w ramach specjalności „Urządzenia i systemy bezprzewodowe” żacy nabierają doświadczenia w zakresie związanym z działaniem i projektowaniem sieci 4G i 5G oraz poznają ich możliwości. Pozwoli im to łatwiej sprostać wymaganiom na dzisiejszym rynku pracy.

Otwarcie tego laboratorium jest potwierdzeniem realnej współpracy naszej uczelni z otoczeniem społeczno- gospodarczym. Chcemy, aby te najnowsze technologie, rozwijane w tej chwili w przemyśle, gościły również na uczelniach, które przygotowują kadry dla przemysłu przyszłości. We wrześniu otwieraliśmy naszą sieć kampusową przy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, dzisiaj otwieramy laboratorium dydaktyczne, które będzie kształcić przyszłych specjalistów w zakresie projektowania sieci 5G. Jest to technologia niezbędna dla rozwoju technologicznego i przemysłu przyszłości – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Laboratorium powstało pod patronatem Nokii. Współpraca między firmą a Politechniką Śląską trwa od 2014 roku. Jej efektem było utworzenie na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki stanowiska sieci 4G, potocznie zwanej siecią LTE. Eksperci Nokii uczestniczyli także w prowadzeniu zajęć ze studentami. Pomysł utworzenia laboratorium sieci 5G powstał już w 2020 roku. Teraz nadszedł czas na jego realizację. W Katedrze Elektroniki, Elektrotechniki i Mikroelektroniki powstało laboratorium z zainstalowanymi urządzeniami pracującymi w standardzie 5G.

Nasi studenci będą mogli praktycznie poznać to, z czym zetkną się w praktyce, po ukończeniu studiów. Z laboratorium będą korzystać przede wszystkim studenci elektroniki, teleinformatyki, studenci informatyki zajmujący się sieciami, a także wszyscy studenci, którzy chcą poznać tajniki sieci 5G – mówi prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

źródło: PŚl

 

Dyskusja (0 komentarzy)