Aktualności
Życie akademickie
10 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-10-10

Laboratorium do badań dotyczących oczyszczania wody i ścieków otwarto w PWr

Laboratorium Procesów Separacji Membranowej otwarto na Politechnice Wrocławskiej. Będzie wykorzystywane m.in. do realizacji projektów związanych z oczyszczaniem wody i ścieków.

Techniki membranowe pozwalają na separację zanieczyszczeń o wymiarach cząstek i cząsteczek na poziomie molekularnym lub jonowym. Są to procesy technologiczne, które w ostatnich latach rozwijają się coraz szybciej stając się tematem wielu prac badawczych. Zastosowanie znajdują w takich gałęziach przemysłu jak np. oczyszczanie wody i ścieków, ochrona środowiska czy odsalaniu.

W nowym laboratorium prowadzone będą badania związane z zastosowaniem ciśnieniowych i dialitycznych procesów membranowych: mikro-, ultra- i nanofiltracji, elektrodializy, dializy Donnana, diafiltracji czy osmozy bezpośredniej – tłumaczy dr inż. Martyna Grzegorzek z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska. – Wyniki mogą być wykorzystywane np. do oczyszczania wody i ścieków, odzyskiwania wody wysokiej jakości i wartościowych składników ze strumieni odpadowych, odsalania czy do usuwania uciążliwych składników z wody – dodaje.

Wyremontowane laboratorium, które znajduje się na Wydziale Inżynierii Środowiska, zostało wyposażone w specjalistyczną aparaturę, tj. urządzenia do osmozy bezpośredniej (tzw. forward osmosis) i do procesów ultrafiltracji. Ciekawostką jest fakt, że instalacja ultrafiltracyjna wykorzystuje do działania płaskie membrany ceramiczne zamiast używanych najczęściej ceramicznych modułów rurowych.

Płaskie membrany swoim kształtem przypominają dysk i są pewnego rodzaju nowością. Dotychczas nie były prowadzone szersze badania z ich wykorzystaniem, co wynikało m.in. z dość wysokiej ceny i trudnej dostępności – wyjaśnia Martyna Grzegorzek.

Modernizacja zaplecza badawczego pozwoli w przyszłości na ubieganie się o granty naukowe oraz prowadzenie wspólnych badań z firmami i przedsiębiorstwami miejskimi, np. MPWiK. Z laboratorium korzystać będą również studenci z kierunków inżynieria środowiska oraz gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)