Aktualności
Życie akademickie
29 Listopada
Fot. Adam Paczkowski
Opublikowano: 2022-11-29

Laboratorium finansowo-giełdowe na Politechnice Koszalińskiej

Laboratorium finansowo-giełdowe otwarto na Politechnice Koszalińskiej. Studenci poczują się w nowym miejscu, jak na giełdowym parkiecie. Pracownia przypomina profesjonalne biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych.

Laboratorium powstało na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Stanowi odpowiedź na oczekiwania młodych ludzi, rozpoczynających kształcenie na kierunkach ekonomicznych, a także rynku pracy. Wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są bowiem te, które wymagają kwalifikacji finansowych i umiejętności analitycznych. Na powierzchni ok. 80 mkw. umieszczono 21 stanowisk komputerowych, wyposażonych w podwójne monitory i minizestawy komputerowe. W pracowni znajdują się indywidualnie zaprojektowane biurka w układzie gniazdowym, które umożliwiają pracę w mniejszych grupach.

Miejsce zostało zaaranżowane jak klasyczny trading room – tłumaczy dr Anna Szczepańska-Przekota, koordynatorka projektu i opiekun laboratorium. – Atutem pracowni jest ściana wizyjna, gdzie na sześciu monitorach można śledzić treści z serwisów giełdowych oraz giełd krajowych i zagranicznych. Monitor interaktywny pełni również funkcję projektora.

Pracownia została wyposażona w urządzenie klimatyzacyjne, oświetlenie, rolety zaciemniające i ergonomiczne fotele. Znajdują się tu zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe, dzwon rozpoczynający sesję oraz wizerunek byka i niedźwiedzia, czyli symbole giełdowej hossy i bessy. Oprócz dostępu do nowoczesnej infrastruktury, studenci mają dostęp do specjalistycznego oprogramowania i baz danych finansowych. Łączna wartość projektu, obejmująca: adaptację sali, zakup wyposażenia, sprzętu komputerowego i oprogramowania, wyniosła blisko 500 tys. zł.

To moment szczególny dla całej społeczności akademickiej. Otwieramy nowoczesne laboratorium, dzięki któremu będziemy mogli przekazywać młodym ludziom wiedzę na temat świata finansów i nowoczesnego inwestowania na giełdach. Podejmujemy działania, aby było to miejsce prowadzania badań i nauczania, tworzące pomost pomiędzy teorią a praktyką inwestycyjną – mówi dr hab. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

W zajęciach prowadzonych w laboratorium finansowo-giełdowym będą uczestniczyć studenci rozpoczynający edukację na kierunku ekonomia, a zwłaszcza ci, którzy wybiorą nową specjalność – analityk giełdowy. Z pracowni skorzystają też osoby kształcące się na finansach i rachunkowości. Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę praktyczną dotyczącą zarządzania finansami osobistymi i planowaniem budżetu. Poszerzą umiejętności w zakresie analizy finansowej i ekonomicznej przedsiębiorstw, analizy technicznej i fundamentalnej rynków finansowych, badania zmienności instrumentów finansowych i tworzenia modeli matematycznych, które będzie można wykorzystywać m.in. w bankowości (np. w działalności kredytowej). Nabędą też wiedzę w zakresie finansów behawioralnych i psychologii inwestowania oraz strategii i systemów inwestowania. Ma to ułatwić studentom przygotowanie do egzaminów na maklera papierów wartościowych oraz do uzyskania licencji doradcy inwestycyjnego.

Laboratorium posłuży również pracownikom naukowym. W przyszłości możliwa jest współpraca z biznesem w ramach Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, które będzie działać przy nowej jednostce i wykonywać prognozy, a także modelowanie ryzyka finansowego i walutowego na rzecz przedsiębiorców z regionu Pomorza Środkowego czy monitoringu rynku pracy.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)