Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki – to tylko wybrane elementy innowacyjnego w skali europejskiej Laboratorium Multimediów, które powstaje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego otwarcie przewidziane jest na przełom kwietnia i maja przyszłego roku.
Materiały o doskonałych właściwościach izolacyjnych to dla nas podstawa, ponieważ to one decydują o poziomie ciszy w pomieszczeniu, a to niezwykle ważny aspekt w studiach nagrań i produkcji muzycznej. Produkty wybrane przez naszego partnera – firmę Isover – cechują doskonałe właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu idealnie nadają się do wykorzystania w procesie izolacji akustycznej. Dzięki nim przestrzeń studia będzie całkowicie niezależna akustycznie od reszty budynku – zapewnia Paweł Pindur, inicjator przedsięwzięcia.
Obecność Laboratorium Multimediów w ASP pozwoli na dalsze badania nad dźwiękiem. Warto wspomnieć, że w zasobach studia znajdzie się bogate instrumentarium muzyczne i eksperymentalne.
Stworzy to szansę eksploracji zupełnie nowych obszarów i związanych z nimi narzędzi. Możliwość pracy w otoczeniu najnowszych technologii to także okazja do podnoszenia jakości naszego kształcenia w profesjonalnym środowisku, adekwatnie do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku multimediów – przekonuje prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Zarówno pracownicy, jak i studenci ASP będą mieli okazję do twórczego działania na styku sound designu i sztuk wizualnych, otwarcia programu rezydencyjnego, a także organizacji serii wykładów czy widowisk audiowizualnych. Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują współpracę m.in. z węgierskim Spatial Sound Institute czy wrocławską Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego.
MK, źródło: Isover