Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych. Projekt jest wspólną inicjatywą uczelni i gliwickiego przedsiębiorstwa AIUT, które od 30 lat automatyzuje polski i światowy przemysł.
Laboratorium zostanie uruchomione na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, ale korzystać z niego będą też studenci innych kierunków. Przyszli inżynierowie zyskają dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Do dyspozycji studentów oddane zostaną nowoczesne stanowiska dydaktyczne oraz samojezdne roboty transportowe.
W nowym miejscu studenci będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy firma AIUT, która jest producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Firma, która od 30 lat automatyzuje polski i światowy przemysł, odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej.
W pracowni znajdzie się sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym m.in. do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.
Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy na przykład potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu. Będą mogli zbudować takiego robota od podstaw i go przetestować – zapowiada dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego.
W laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR z rodziny AIUT Formica oraz stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej.
MK, źródło: PŚl