Aktualności
Życie akademickie
09 Lipca
Opublikowano: 2018-07-09

Lato Polonijne 2018

Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w dniach od 1 do 29 lipca 2018 r. organizuje kolejną edycję Lata Polonijnego. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbędzie się 11 lipca br. o godz. 17:00 w Sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).

Lato Polonijne to różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców, które tradycyjnie odbywają się w CJKP każdego roku w lipcu. W tegorocznej edycji weźmie udział łącznie 150 uczestników, którzy w ramach organizowanych zajęć i wycieczek, oprócz doskonalenia języka polskiego, zapoznają się także z naszą historią i kulturą.

Uczestnicy Lata wezmą udział m.in. w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej 2018, kursie współfinansowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Do Lublina w ramach wydarzenia przyjedzie aż 79 osób z 29: Armenii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Finlandii, Gruzji, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Malezji, Mołdawii, Rosji, Serbii, Słowacji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

Z kolei dla 60 nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie, organizowane są „Warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych” (język polski, historia i kultura Polski). Doskonalić swoje umiejętności będą osoby z Białorusi, Ukrainy i Rosji (projekt jest współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej).

Natomiast w dniach 11-19 lipca 2018 r. jedenastu nauczycieli pracujących w zagranicznych placówkach edukacyjnych i ośrodkach polonijnych będzie uczestniczyć w projekcie „Staż przedmiotowo-certyfikatowy dla  polonijnych i zagranicznych nauczycieli języka polskiego jako obcego” (współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej). Przyjadą osoby z Białorusi, Ukrainy i USA.

Katarzyna Skałecka

Dyskusja (0 komentarzy)