Projekty samorządów studenckich z Politechniki Gdańskiej, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej oraz Szkoły Głównej Straży Pożarniczej nagrodzono podczas Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych.
Celem organizowanej co roku Gali jest promowanie aktywności samorządów studenckich zrzeszonych i stowarzyszonych w FUT oraz docenienie osób, firm lub instytucji zaangażowanych w rozwój FUT. Nagrody wręczane są w ośmiu kategoriach. O zwycięstwo w poszczególnych kategoriach rywalizowało w sumie 40 projektów. „Samorządy Studenckie FUT pokazały, że mimo obecnie panującej sytuacji się nie poddają i dalej aktywnie działają” – podsumowali organizatorzy. Wyniki tegorocznej Gali – z uwagi na pandemię koronawirusa – ogłoszono podczas transmisji online.
Animowanie czasu – online: Wielki Turniej Online (Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej)
Celem projektu było urozmaicenie czasu wolnego podczas ogólnopolskiej izolacji. Głównym założeniem przyświecającym autorom było zadbanie o zdrowie psychiczne społeczności studenckiej, która znalazła się w nietypowej i ciężkiej sytuacji. Samo wydarzenie miało odciągnąć uwagę studentów od problemów związanych z pandemią, stanowić miejsce odpoczynku oraz zachęcić do pozostania w domach, pokazując inne możliwości spędzania wolnego czasu. Celem pobocznym było zwiększenie rozpoznawalności SSPG na arenie ogólnopolskiej.
Najlepsza Akcja Charytatywna: Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń (Samorząd Studencki Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu)
,,Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń” to projekt mający na celu wsparcie kombatantów oraz weteranów wojennych jako wyraz wdzięczności za poświęcenie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Projekt ten rozpoczął się w październiku i trwał przez cały semestr zimowy, jednak w związku z pandemią koronawirusa, był kontynuowany w semestrze letnim.
Najlepsza Kampania Informacyjna: Zapobiec dezinformacji – działania Samorządu Studenckiego Politechniki Łódzkiej)
Priorytetowym zadaniem Samorządu Studenckiego w tamtym okresie było efektywne przekazywanie niezbędnych informacji studentom w sposób dla nich przystępny i zrozumiały oraz udział w kolejnych ustaleniach ich dotyczących. Wszelkie działania informacyjne podejmowane były przez Sztab Antykryzysowy SSPŁ. W jego skład wchodziło 13 osób z różnych organów samorządowych i każda z nich w pełni zaangażowała się w realizację zadań. Kluczowym elementem do skutecznego informowania studentów były szybkie reakcje na wszelkie działania i decyzje, które były podejmowanie na uczelni. SSPŁ współpracował z władzami PŁ na bieżąco, dzięki czemu mógł uczestniczyć w szukaniu rozwiązań i opiniowaniu kolejnych komunikatów, przygotowywać posty informacyjne, maile do studentów, komunikaty do opublikowania w internecie oraz zadbać o odpowiednią oprawę wizualną wszystkich tych informacji. Gdy tylko pojawiał się komunikat władz, przedstawiano studentom jego wyjaśnienie i odpowiadano na wszystkie pytania.
Najlepszy Kalendarz Akademicki: Kalendarz Akademicki Samorządu Studenckiego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie 2020/2021
Celem projektu było stworzenie kalendarza akademickiego, który nie tylko będzie pomagał w organizacji życia akademickiego, ale dostarczy trochę rozrywki i humoru. Odbiorcami projektu są wszyscy studenci SGSP. Kalendarz trafił również do partnerów i pracowników uczelni. Kalendarz udało się dostosować do wszelkich uwag studentów, więc osiągnięto wszystkie założone na początku cele, a dodatkowo dzięki współpracy z Red Bull każdy student dostał kalendarz z puszką energii na nowy rok akademicki!
Najlepszy Projekt Kulturalny: II edycja Kopalni Talentów AGH (Uczelniana Rada Samorządu Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie)
Kopalnia Talentów AGH daje szansę pokazania się utalentowanym artystycznie studentom z uczelni szerokiemu gronu widzów. Dla wielu z uczestników jest to pierwszy występ przed tak liczną widownią. Dzięki niemu mogą oni wyjść ze swoimi talentami z przysłowiowych „4 ścian” i zaprezentować się na scenie profesjonalnego klubu koncertowego – ACK Klub Studio. Projekt pokazuje jednocześnie, że AGH to nie tylko naukowcy i umysły ścisłe, ale także dusze artystyczne.
Samorząd Studencki Wsparciem: Kumpel pakuje, uczelnia wysyła! (Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej)
Kiedy w marcu Polskę nawiedziła pierwsza fala pandemii koronawirusa, wielu studentów wyjechało do rodzinnych domów. Niewielu jednak spodziewało się tak długiego lockdownu. Akademiki Politechniki Gdańskiej, tak jak i wielu innych uczelni, zamknęły się na gości oraz mieszkańców, którzy z nich wyjechali, zostawiając te mniej, ale również bardziej potrzebne rzeczy. Na Politechnice Gdańskiej zorganizowano akcję wysyłkową dla studentów. Wynegocjowano pełne finansowanie wysyłki paczek z funduszy uczelni. Potrzebujący studenci na odległość musieli znaleźć jedynie tytularnego kumpla, który pozostał w akademiku i zgodził się zapakować kartony. Z akcji „Kumpel pakuje, uczelnia wysyła!” miało możliwość skorzystać ok. 1500 studentów.
Autorytet Forum Uczelni Technicznych: prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Technicznych w kadencji 2016–2020, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.
Przyjaciel Forum Uczelni Technicznych: Karol Fill, Przewodniczący Forum Uczelni Technicznych w kadencji 2016. Od 2019 roku jest zaangażowany w przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych, co dla Samorządów Studenckich jest ogromnym wsparciem merytorycznym w okresie organizacji juwenaliów.
Forum Uczelni Technicznych jest jedną z dziesięciu Komisji Branżowych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Zrzesza samorządy studenckie polskich uczelni technicznych. Misją FUT jest tworzenie przestrzeni do współpracy, wzajemnej wymiany doświadczeń, poglądów i dobrych praktyk w zakresie podejmowania wszelkich działań o charakterze projakościowym, stawiających sobie za cel ustawiczne wspieranie studentów uczelni technicznych w procesie uczenia się. FUT stanowi również platformę popularyzującą działalność naukową, artystyczną, kulturalną, społeczną i sportową uczelni technicznych Do organizacji należy 28 samorządów studenckich, kolejne dwa są stowarzyszone.
MK