Aktualności
Życie akademickie
12 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-12

Laureaci Programu BioLAB

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłosiła listę laureatów Programu BioLAB. Na roczny staż do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych wyjedzie 42 studentów i studentek.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin, jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, m.in. „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica.” Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

W ramach tegorocznej edycji nadesłano 78 wniosków. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Z powodu pandemii koronawirusa rozmowy odbyły się w całości w trybie online. Na staż zakwalifikowano 42 studentki i studentów reprezentujących 15 szkół wyższych. Najwięcej wywodzi się z Uniwersytetu jagiellońskiego (14), Uniwersytetu Wrocławskiego (4) i Uniwersytetu Warszawskiego (4). Najwięcej z nich studiuje biotechnologię (17) oraz medycynę (5). Pozostali m.in. biochemię farmaceutyczną, bioinformatykę,  analitykię medyczną, neurobiologię.

Wyjadą do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w USA: Oklahoma Medical Research Foundation; University of Chicago; University of Texas, Southwestern Medical oraz Center University of Virginia.

MK, źródło: www.fulbright.edu.pl

Lista laureatów Programu BioLAB 2021/22

Dyskusja (0 komentarzy)