W nowym roku akademickim studenci dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną zajęcia w nowym miejscu. Zakończyła się właśnie budowa drugiego etapu gmachu przy ul. Dobrej 55, gdzie swoją siedzibę będzie też miał Ośrodek Studiów Amerykańskich UW.
Nowa część gmachu przy ul. Dobrej 55 jest jedną z 16 inwestycji programu wieloletniego, kompleksowego planu inwestycyjnego uczelni. Budynek ma 4 kondygnacje naziemne i 2 podziemne. Jego powierzchnia całkowita wynosi blisko 28,7 tys. mkw., a użytkowa blisko 25 tys. mkw. To ponad dwa razy więcej niż pierwsza część obiektu, powstała w 2012 roku.
Budynek został połączony funkcjonalnie i wizualnie z gmachem powstałym w I etapie. Na elewacji, tak samo jak w części pierwszej, położono blachę miedzianą od strony ul. Wiślanej oraz konstrukcję umożliwiającą dopływ świeżego powietrza z zewnątrz od ul. Browarnej i ul. Lipowej. Zastosowano rozwiązania energooszczędne takie, jak panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła współpracujące z gruntowym wymiennikiem ciepła.
W gmachu znajdują się 92 sale dydaktyczne, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 7 sal konferencyjnych, a także przestrzenie wypoczynkowe dla studentów, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pomieszczenia biblioteczne oraz sala multimedialna, która może pomieścić ponad 150 osób. Na dachu znajduje się ogród, z którego widać panoramę lewobrzeżnej Warszawy. W części podziemnej zlokalizowano garaż.
Budynek naukowo-dydaktyczny przy ul. Dobrej 55 jest dotychczas największą inwestycją programu wieloletniego pod względem powierzchni i nakładów finansowych. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania budownictwa ekologicznego. Poza pomieszczeniami dydaktycznymi w gmachu będą się również znajdować: przestrzeń biblioteczna, administracyjna, socjalna, gastronomiczna oraz techniczna. Co dla nas ogromnie ważne, jak każdy nowy budynek, który powstaje na naszej uczelni, również ten będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową – zapewnia prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Z ukończonego właśnie budynku korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy wydziałów: Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz inne jednostki dydaktyczne w ramach przestrzeni ogólnouniwersyteckich. Rozpoczęcie zajęć planowane jest w nowym roku akademickim.
źródło: UW