Aktualności
Życie akademickie
22 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-22

Listy do Kwarantanny

„Listy do Kwarantanny” do akcja zainicjowana przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opisanie swoich przeżyć, zebranie myśli może pomóc w uporządkowaniu tego trudnego doświadczenia oraz chronić przed odreagowaniem.

„Przez większość dnia nie wychodzę nawet z pokoju, czuję, że to ja nie potrafię się w tej sytuacji odnaleźć – moja siostra na to nie narzeka i nie widać po niej, aby to ją ruszyło. Chciałam już parę razy pod nieobecność rodziców w domu po prostu wyjść na zewnątrz i się przejść, jednak podświadomość mi mówi, że to może źle się skończyć…”. „Odebrałaś mi wszystko, plany na przyszłość, spokój, marzenia, pracę. To ostatnie zabolało mnie najmocniej. Brak pracy i nikła w najbliższej przyszłości szansa na znalezienie nowej jeszcze bardziej uzależni mnie od mojego męża-dręczyciela, z którym jestem teraz zamknięta w domu… z którego nie ma już ucieczki w pracę”.

To fragmenty listów do Kwarantanny, które piszą uczestnicy akcji zainicjowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każdy może wziąć w niej udział. Zdaniem krakowskich psychologów opisanie swoich przeżyć, zebranie myśli może pozwolić uporządkować to trudne doświadczenie oraz chronić przed odreagowaniem.

„Kwarantanna jest paradoksem: dla zachowania życia, rezygnuje się z pewnych jego aspektów. Zamknięcie w czterech ścianach kwarantanny można porównać do życia w gabinecie luster; gdzie nie spojrzysz – tam Ty. Dla niektórych może być to trudne doświadczenie. Nasze mieszkania i domy nagle stają się bezludnymi wyspami pośród oceanu samotności (…) Przed tą pustką uratować może jednak nadmetraż wyobraźni” – piszą organizatorzy, wyjaśniając, skąd pomysł na akcję, i zachęcają: „Pamiętaj, list adresujesz do Kwarantanny, a nie konkretnej osoby. Piszesz do Kwarantanny i z kwarantanny. Wyobraź sobie, że Kwarantanna staje się postacią. Co chciałabyś/ chciałbyś jej powiedzieć?”.

Napisany list można wysłać na adres mailowy: droga.kwarantanno@apple.phils.uj.edu.pl lub przez specjalny formularz online. Nie trzeba się podpisywać, wystarczy imię, inicjał, pseudonim, albo można pozostać anonimowym. Listy będą trafiały do zespołu psycholożek i psychologów pod kierownictwem prof. Małgorzaty Opoczyńskiej-Morasiewicz z Instytutu Psychologii UJ. Na wybrane wątki i myśli psychologowie będą odpowiadać. Szczegóły akcji pod adresem: https://psychologia.uj.edu.pl/kwarantanna/listy-do-kwarantanny.

MK, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)