Małopolskie Centrum Biotechnologii, międzynarodowe centrum badań biotechnologicznych funkcjonujące na Uniwersytecie Jagiellońskim, świętuje 10-lecie swojej działalności. Obchody jubileuszu połączono z otwarciem rozbudowanej siedziby MCB.
Małopolskie Centrum Biotechnologii to międzynarodowy instytut badań podyplomowych będący częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego misją jest prowadzenie badań biotechnologicznych na światowym poziomie. W zakres działalności wchodzą m.in. badania genów, białek oraz badania translacyjne. Pracujący tam naukowcy skupiają się również na takich obszarach, jak interakcje gospodarz-mikroorganizm-środowisko, interakcje makrocząsteczkowe i sygnalizacja komórkowa.
MCB otwarto 13 maja 2014 roku. Pomysł utworzenia w ramach uczelni jednostki zajmującej się wyłącznie prowadzeniem badań naukowych inspirowany był m.in. funkcjonowaniem instytutów badawczych Polskiej Akademii Nauk oraz działalnością tego rodzaju ośrodków za granicą. Około 30% naukowców MCB, w tym doktorantów, pochodzi z zagranicy. O wysokiej jakości badań w MCB świadczą m.in. liczne publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych. W 2023 roku 45% z nich ukazało się w czasopismach należących do najlepszych 10% według bazy danych Scopus.
W MCB badania prowadzi obecnie 15 grup badawczych, którymi kierują liderzy grup posiadający szeroką wiedzą specjalistyczną, m. in. z dziedziny biochemii, biologii, bioinformatyki, nauk o komórce, biologii strukturalnej oraz wirusologii. Działają tu m.in. Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych (dr Mateusz Sikora) oraz Grupa Max Planck pod kierownictwem dr. hab. Sebastiana Glatta, laureata Nagrody NCN (2021) i grantu ERC Consolidator (2020).
W ostatnim czasie naukowcy z MCB UJ byli autorami kilku interesujących odkryć. Grupa dr. hab. Rafała Mostowego udowodniła, że niektóre geny są bardziej „plastyczne” genetycznie niż inne i mają przez to zdolność do szybkiego dostosowania się do szybko ewoluujących bakterii. Zespół dr. hab. Sebastiana Glatta opisał mechanizm działania oraz pierwsze wysokorozdzielcze struktury dużego kompleksu białkowego o nazwie Elongator. Z kolei zespół Virogenetics kierowany przez prof. Krzysztofa Pyrcia został jedynym przedstawicielem w Polsce Europejskiej Sieci Naukowej DURABLE.
Małopolskie Centrum Biotechnologii prowadzi również studia doktoranckie w dziedzinie nauk biomedycznych, wspólnie z Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków oraz Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie rozbudowanej siedziby Małopolskiego Centrum Biotechnologii. W wyniku rozbudowy, która odbyła się w latach 2021–2023, powierzchnia użytkowa MCB powiększyła się o jedną trzecią. Nowa część kompleksu składa się z czterech kondygnacji, na których znajdują się laboratoria, sala konferencyjna oraz przestrzeń biurowa. Nowa część zaprojektowana została w sposób inny niż reszta siedziby MCB, z myślą o maksymalizacji przestrzeni otwartej, co ma służyć zarówno integracji między naukowcami, jak i ułatwieniu prowadzenia badań interdyscyplinarnych.
MK, źródło: UJ