Ponad 269 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło w tym roku do egzaminów maturalnych. Wielu z nich staje teraz przed kolejną ważną decyzją: jak dobrze wybrać uczelnię i kierunek studiów?
Wyniki tegorocznych matur zostaną opublikowane 4 lipca na portalu internetowym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Po wprowadzeniu ich do systemu rejestracyjnego wybranej uczelni, trzeba cierpliwie czekać na listę zakwalifikowanych kandydatów. Co jednak w przypadku, kiedy nadal nie wiemy, który kierunek wybrać? Studia inżynierskie czy humanistyczne? Tryb stacjonarny czy niestacjonarny?
Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć oferty prestiżowych uczelni i zwrócić uwagę na tryby nauczania, specjalizacje i liczbę zajęć praktycznych. Pomocna w poszukiwaniach może okazać się także strona internetowa programu edukacyjnego ADAMED SmartUP www.adamedsmartup.pl, gdzie znajduje się wykaz poszczególnych uczelni z Polski i z zagranicy. Cenną wskazówką może być również ranking szkół wyższych oraz dane wskazujące, jakie kompetencje i kierunki studiów okażą się najbardziej pożądane przy wkraczaniu na rynek pracy.
Kolejnym ważnym zadaniem jest poznanie pełnego procesu rekrutacji wybranej uczelni. Mowa o zasadach kwalifikacji na poszczególnych kierunkach, liczbie oferowanych miejsc czy terminach rejestracji i ogłoszenia wyników. Warto pamiętać, że większość uczelni udostępnia specjalne platformy do rekrutacji, dzięki którym mamy dostęp do wszystkich danych w jednym miejscu.
O tym, czy warto aplikować na uniwersytet, czy politechnikę, przekonamy się również wtedy, gdy sięgniemy po opinię studentów i kadry naukowej danej placówki. Jak wygląda życie na kampusie? Czy uczelnia współpracuje z pracodawcami? Czy wykładowcy pomagają łączyć studia z działalnością poza murami uczelni? – odpowiedzi na te pytania rozjaśnią wiele wątpliwości. Warto też poszukać rekomendacji u starszych kolegów i koleżanek, którzy studiowali wybrany kierunek i mogliby weprzeć wartościową opinią.
Wiele uczelni mocno stawia na rozwój swoich studentów – pomaga wykorzystać zdobytą wiedzę i nagradza tych najzdolniejszych. Umożliwia wyjazdy za granicę i stwarza liczne możliwości udziału w prestiżowych projektach badawczych. Przy wyborze warto pamiętać, że czas studiów to ogromna szansa na postawienie pierwszych kroków na drodze do imponujących karier naukowych. Zwróć więc uwagę na to, czy będziesz miał możliwość rozwoju pod kierunkiem opiekunów-mentorów, publikowania w prestiżowych pismach czy zdobycia stypendium oraz grantów finansowych na badania.
– ADAMED SmartUP to wyjątkowy i inspirujący program dla młodzieży, która obecnie podejmuje decyzje dotyczące swojego dalszego rozwoju. To szansa dla młodych talentów, które chcą znaleźć się pod skrzydłami wybitnych naukowców i ekspertów. Patrząc na to, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się program, jestem przekonana, że tym, czego naprawdę poszukują obecni uczniowie szkół ponadpodstawowych, jest możliwość rozwoju swoich pasji. Wybór odpowiedniej uczelni i kierunku studiów może im w tym pomóc. To prawdziwa inwestycja w przyszłość – mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu edukacyjnego ADAMED SmartUP.
Maturzyści mają często bardzo duży problem ze zdecydowaniem się na dany kierunek, ponieważ nie mają pewności, że znajdą zatrudnienie po jego ukończeniu. Wybierając więc odpowiednie studia, warto przeanalizować trendy na rynku pracy i zastanowić się, jakie zawody będą cieszyć się zainteresowaniem. Pamiętajmy też, że pracodawcy patrzą nie tylko na dyplom, ale na umiejętności i kompetencje. Sprawdź więc, jak możesz rozwijać swoje mocne strony podczas zajęć na uczelni i ile godzin przewidziano na warsztaty praktyczne.
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15–19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.
Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.
MK, źródło: ADAMED SmartUP