Aktualności
Życie akademickie
24 Września
Fot. Wanda Widomska
Opublikowano: 2019-09-24

Medal im. dr. Tytusa Chałubińskiego dla prof. Tołłoczki

Prof. Tadeusz Tołłoczko, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas Akademii Medycznej), został uhonorowany Medalem im. Dr. Tytusa Chałubińskiego.

Prof. Tadeusz Tołłoczko urodził się 31 lipca 1929 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej uczelni medycznej z roku 1952. Przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora AM (w latach 1990–1996) oraz prorektora AM (w latach 1981–1984). Był wieloletnim kierownikiem Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego, a następnie Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii I Wydziału Lekarskiego AM (w latach 1974–1999). W 2007 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wręczając odznaczenie, prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM, podziękował zasłużonemu dla uczelni i świata medycyny prof. Tołłoczce „za wkład w rozwój nauki i społeczności akademickiej, za poświęcone lata pracy na rzecz studentów, pacjentów i całego środowiska medycznego”.

Odbierając Medal, prof. Tołłoczko przypomniał, że 72 lata temu zobaczył swoje nazwisko na liście kandydatów przyjętych na studia.

– Rozpoczął się wtedy dla mnie wspaniały czas – czas studiów, które wcale nie były łatwe – wspominał.

Dodał, że lata, w których przyszło mu studiować również nie były łatwe. Był to okres przemian politycznych, które nie sprzyjały swobodnemu rozwojowi medycyny. Wspomniał okres swojego życia zawodowego, żartobliwie mówiąc o starości i przemijającym czasie.

– Doszedłem do wniosku, że starość zaczyna się wtedy, gdy ktoś mi mówi, że młodo wyglądam. Natomiast starość naukowa zaczyna się wtedy, kiedy przestaje się teoretycznie rozumieć naukę i nie nadąża za jej postępem – tłumaczył.

W swoich podziękowaniach odniósł się również do swojego autorytetu, którym dla niego od zawsze był prof. Jan Nielubowicz – wybitny chirurg i były rektor. Na koniec złożył życzenia swojej ukochanej Alma Mater, zaznaczając, że posiada ona olbrzymi potencjał, stąd jeszcze dużo przed nią wyzwań i zadań.

Medal im. Dr. Tytusa Chałubińskiego został ustanowiony z okazji przypadających w roku akademickim 1989/1990 okrągłych rocznic: 200-lecia utworzenia pierwszej Szkoły Chirurgicznej w Warszawie, 180-lecia powstania Wydziału Akademicko-Lekarskiego oraz 100-lecia śmierci wybitnego lekarza warszawskiego doktora Tytusa Chałubińskiego. Medal jest honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Medalu postaciom najbardziej zasłużonym dla uczelni. Autorem medalu jest nieżyjący już artysta medalier Edward Gorol. Po jego śmierci, ze względu na wyczerpanie nakładu, władze WUM zaproponowały wybicie nowego medalu z wizerunkiem na awersie Dr. Tytusa Chałubińskiego i obecnego godła na rewersie. Projekt został opracowany przez artystkę plastyka Annę Wątróbską-Wdowiarską. Dotychczas Medalem uhonorowano 150 osób. Prof. Tadeusz Tołłoczko otrzymał jako pierwszy Medal w nowej, odświeżonej edycji.

Klaudia Wendycz, źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)