Aktualności
Życie akademickie
04 Marca
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2022-03-04

Medyczna platforma dla uchodźców z Ukrainy

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył medyczną platformę dla uchodźców z Ukrainy. Adresowana jest do chorych, którzy potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwali leczenie lub kończą im się lekarstwa. 

Platforma autorstwa Witolda Wydmańskiego ma za zadanie łączyć lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy. Mogą oni korzystać z pomocy medycznej w naszym kraju na takich samych zasadach jak polscy pacjenci. Mimo to w internecie jest mnóstwo wpisów o poszukiwaniu lekarzy, pomóc chciałoby również wielu medyków, ale nie do końca wiedzą w jaki sposób to zrobić. Właśnie w tym celu uruchomiono stronę lekarzedlaukrainy.pl. Mogą ogłaszać się na niej zarówno lekarze oferujący darmową pomoc medyczną, jak i osoby uciekające z Ukrainy, które jej potrzebują.

Pomysł na portal podrzucił mi mój tata, onkolog. Jako lekarz-specjalista chciał pomóc osobom uciekającym z Ukrainy w sposób, w jaki może najlepiej, czyli oferując darmową opiekę medyczną. Jest to o tyle istotne, że dla wielu uciekających czas jest krytycznym czynnikiem. Wielu z nich zapewne musiało przerwać leczenie, którego kontynuacja nie może czekać. Zamieścił post na Facebooku, ale szybko zorientował się, że w ten sposób ma małe szanse na dotarcie do osób, które potrzebują tego najbardziej – mówi Witold Wydmański, twórca platformy i jednocześnie student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ.

Dodaje, że w sieci zauważył również wiele wpisów od lekarzy, którzy oferują swoją pomoc, ale nie wiedzą, jak dotrzeć do ludzi jej potrzebujących. Tak zrodziła się koncepcja zebrania ich wszystkich w jednym miejscu. Do tej pory swoją pomoc zaoferowało kilkunastu medyków. Są wśród nich fizjoterapeuci, gastroenterolodzy, ginekolodzy, radiolodzy, psychiatrzy, radioterapeuci onkologiczni, lekarze rodzinni, stomatolodzy i diabetolodzy. Przeważają oferty z Krakowa, ale pojawiły się także z innych miast: Gorzowa Wielkopolskiego, Siedlec, Staszowa czy Katowic. Wszyscy lekarze z całej Polski, którzy chcą wziąć udział w akcji, mogą zarejestrować się na stronie lekarzedlaukrainy.pl/register.

Student UJ przyznaje, że nie ma informacji, ilu osobom udało się już pomóc dzięki stworzonej przez niego platformie. Wie na pewno o jednej kobiecie, która ze względu na wojnę musiała przerwać chemioterapię.

Gdyby nie dramatyczna sytuacja, powinna była dwa dni temu otrzymać kolejną dawkę, ale na szczęście lekarz, którego znalazła na naszej stronie, zapewnił jej pomoc i dostęp do leków jeszcze w tym tygodniu.

Strona Lekarze dla Ukrainy jest dostępna w językach polskim i ukraińskim. Wkrótce powstanie również jej angielska wersja.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)