Studenci z Węgier, Finlandii, Ukrainy i Polski wzięli udział w Blended Intensive Programme Arts & Sciences Interdisciplinary School. Mieszany program kształcenia łączący sztukę i naukę powstał przy udziale Uniwersytetu Łódzkiego.
Sztuka i nauka to dwa główne obszary, w których przejawia się kreatywność. Ludzka wyobraźnia wyrażona poprzez literaturę i sztukę zainspirowała pokolenia ludzi do zostania naukowcami i inżynierami, którzy zbudowali komputery mieszczące się w naszych kieszeniach, stworzyli internet i wynaleźli pojazdy do podróżowania w kosmos. Dlatego też zrozumienie powiązań i interakcji między sztuką a naukami ścisłymi jest kluczowym elementem, który pozwoli sprostać pojawiającym się wyzwaniom i przyspieszyć rozwój niezbędny do zbudowania zrównoważonej przyszłości.
Dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego: Chemii oraz Nauk Geograficznych, we współpracy z Uniwersytetem w Miszkolcu i Uniwersytetem Oulu, zrealizowały mieszany program kształcenia łączący sztukę i naukę – Blended Intensive Programme (BIP) Arts & Sciences Interdisciplinary School. Program wydarzenia został opracowany w sposób pozwalający na znalezienie istniejących i budowanie nowych mostów między sztukami pięknymi (np. malarstwo, poezja, kino) a naukami przyrodniczymi (np. chemia, fizyka, biologia). Uczestnicy programu dowiedzieli się, jak poprawić swoją kreatywność za pomocą narzędzi artystycznych i naukowych, a praktyczne ćwiczenia miały na celu pomóc im przetestować różne techniki.
W przedsięwzięciu udział wzięło 20 studentów z Węgier, Finlandii, Ukrainy i Polski. Wśród prelegentów byli m.in. pracownicy naukowi, bibliotekarze, malarze, muzycy reprezentujący Imre Révész Stowarzyszenie Węgierskich Artystów Plastyków i Użytkowników w Zakarpaciu (RIT), Uniwersytet w Miszkolcu, Uniwersytet w Oulu i Uniwersytet Łódzki.