Aktualności
Życie akademickie
26 Listopada
Opublikowano: 2019-11-26

Mikołajki Folkowe 2019

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2019 odbędzie się w dniach 29 listopada – 1 grudnia br. w przestrzeniach Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa. Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 29 listopada, przeglądem „Scena Otwarta” (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20:30 organizatorzy zapraszają na koncert polsko-ukraińskiej grupy Dadagana. Wokalistki zaśpiewają polskie i ukraińskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach.

W sobotę (30 listopada) o godz. 18:00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja – wystąpi Kalakan, baskijskie trio wokalno-instrumentalne wykorzystujące w swej muzyce wiele egzotycznych dla nas instrumentów, m.in.: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx, a nawet indyjskie harmonium. Kolejną gwiazdą będzie Romengo z Węgie, opierające swój repertuar na tradycji Romów Olah, do której należą członkowie grupy. Wokalistką zespołu jest charyzmatyczna Monika Lakatos, a towarzyszący jej muzycy przekonają widownię, że można grać na wszystkim – na metalowej kance na mleko czy drewnianej niecce. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci piątkowej „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” koncertem buriackiej folk-rockowej formacji Namgar, noszącej imię solistki zespołu. Jest to ich pierwszy koncert w Polsce, a warto dodać, że jeden z muzyków ma polskie korzenie sięgające XIX w.

Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa pt. Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze (29 listopada, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna Tradycja w obiektywie (29.11– 01.12 w Centrum Spotkania Kultur), piątkowo-sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców romskich i węgierskich na warsztatach z Romengo oraz wykonywania zabawek choinkowych za pomocą próżnych technik. Zostały zaplanowane wyszywane kartki świąteczne, Mikołajki z koralików, quilling czy wschodnie motanki. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Martę i Krzysztofa Butrynów, zajęcia wokalne Lydie Kotlinski „Koyemba” – pieśni z Afryki oraz warsztaty gry na didgeridoo. Będzie też działał festiwalowy „Gabinet portretowy” prowadzony przez Radosława Bułtowicza i jego studentów z Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur. Program festiwalu na stronie: www.mikolajki.folk.pl/

Katarzyna Skałecka

Dyskusja (0 komentarzy)