Aktualności
Życie akademickie
27 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-27

Miniaturowy robot-gąsienica powstaje na PWr

Nad miniaturowym robotem-gąsienicą do pomiaru temperatury w trudno dostępnych miejscach pracują studenci Politechniki Wrocławskiej. Na swój projekt otrzymali grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W trzeciej edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na realizację 174 projektów ministerstwo przeznaczyło rekordową sumę ponad 9,7 mln zł. Wśród laureatów znaleźli się studenci z Koła Naukowego Mikroinżynierii, Mikroelektroniki i Mikrosystemów „M3” działającego na Politechnice Wrocławskiej. Otrzymali prawie 20 tys., zł na zbudowanie robota-gąsienicy.

Pomysł na projekt podsunęła nam dr inż. Karolina Laszczyk z Katedry Mikrosystemów, której spodobały się mikroroboty naśladujące owady i zwierzęta wykonywane przez inne laboratoria badawcze. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby nie była to „zabawka”, ale rozwiązanie, które można wykorzystać do konkretnych zadań. Rozpoczęła się burza mózgów o to, jakiego owada chcemy naśladować i do czego można to wykorzystać. Wybór padł na gąsienicę – opisuje Mateusz Biały z Koła „M3”.

Do wykonania robota studenci chcą wykorzystać druk 3D z kompozytu odkształcającego się pod wpływem działania lasera IR. W opracowaniu kompozytu będą współpracować z prof. Jerzym Łukaszewiczem i dr. Piotrem Kamedulskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Materiał ma się charakteryzować m.in. odpornością na wysokie temperatury, natomiast samo odkształcanie będzie generowało ruch owada.

Naszego robota-gąsienicę chcemy wyposażyć w różnego rodzaju czujniki, np. temperatury czy metanu, i wykorzystać w ciasnych przestrzeniach, czyli tunelach wentylacyjnych, kanalizacjach i kopalnianych szybach. Opracowanie takiego rozwiązania pozwoli na poprawę bezpieczeństwa w tych trudno dostępnych miejscach, a zastosowanie technologii druku 3D powinno znacząco obniżyć koszty produkcji robota – wyjaśnia Mateusz Biały.

Nad robotem pracuje pięć osób. Realizacja projektu potrwa 12 miesięcy.

Koło Naukowe Mikroinżynierii, Mikroelektroniki i Mikrosystemów „M3” powstało w 2003 r. i działa przy Katedrze Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr. Projekty realizowane przez studentów są związane m.in. z czujnikami i aktuatorami mikromechanicznymi, technologiami lab-on-chip oraz mikrosystemami fluidycznymi.

Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został ustanowiony we wrześniu 2020 roku. Ma na celu pomoc kołom naukowym działającym na uczelniach w realizacji innowacyjnych projektów i podniesieniu jakości działalności tych kół oraz usprawnieniu mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)