Aktualności
Życie akademickie
19 Lutego
Źródło: MNiSW
Opublikowano: 2024-02-19

Minister nauki: Z optymizmem myślę o przyszłości polskiej nauki

Chciałbym, aby znakiem rozpoznawczym mojej misji na stanowisku ministra nauki stał się ożywiony dialog ze środowiskiem naukowym i akademickim. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyniesie konkretne rozwiązania, które ulepszą funkcjonowanie systemu oraz wzmocnią rangę polskiej nauki na arenie międzynarodowej – napisał Dariusz Wieczorek w liście z okazji Dnia  Nauki Polskiej.

Przypadający 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Dzień Nauki Polskiej to okazja do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach nauki. To również wyraz uznania dla współczesnych polskich badaczy, a także inspiracja do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i poszerzania zainteresowań.

Z tej okazji minister nauki Dariusz Wieczorek wystosował list, w którym gratuluje badaczom dotychczasowych osiągnięć oraz wyraża podziw dla ich pasji, ogromnej wiedzy i wybitnych zdolności, prowadzących do przełomowych odkryć, pionierskich teorii i innowacyjnych wynalazków.

Chciałbym, aby znakiem rozpoznawczym mojej misji na stanowisku ministra nauki stał się ożywiony dialog ze środowiskiem naukowym i akademickim. Stąd też z wielką uwagą wsłuchuję się w Państwa głosy, sugestie, a także propozycje zmian. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyniesie konkretne rozwiązania, które ulepszą funkcjonowanie systemu nauki i szkolnictwa wyższego oraz wzmocnią rangę polskiej nauki na arenie międzynarodowej – napisał szef resortu po tym, jak kilka dni temu wziął udział w debacie „Nauka do naprawy”.

W liście zapewnił także studentów, że jednym z jego priorytetów jest stworzenie im jak najlepszych warunków do zdobywania wiedzy czy rozwoju zawodowego. Wieczorek liczy także na to, że otwartość na współpracę z przedstawicielami różnych środowisk pomoże sprostać zacieśnieniu dialogu nauki z biznesem. Tę formę współpracy uważa bowiem za warunek konieczny do zwiększenia poziomu innowacyjności i wzrostu gospodarczego kraju.

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko trzy z licznych dokonań Polek i Polaków, które znacząco wpłynęły na postęp światowej nauki. Dziś jesteśmy dumni nie tylko z historycznych dokonań, ale także ze wspaniałych osiągnięć naszych współczesnych naukowców. Opracowane przez nich patenty, wynalazki i inne osiągnięcia przyczyniają się do wzrostu innowacyjności i wpływają na naszej codzienne życie. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, wielu inspiracji, jak również odwagi i wytrwałości w wytyczaniu nowych kierunków – zakończył minister, dodając, że z optymizmem myśli o przyszłości polskiej nauki.

MK

List ministra nauki

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~JK 20.02.2024 12:00

    Znowu te same banały, bez konkretów. Gdzie rozporządzenie o podwyżkach,?