Aktualności
Życie akademickie
03 Kwietnia
Źródło: UTP
Opublikowano: 2019-04-03

MiniSUMO na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym

25 kwietnia na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbędzie się 12 edycja konkursu robotów „miniSUMO”.

Wojna robotów miniSUMO jest organizowana od 2008 roku.  To jedyny realizowany przez uczelnię konkurs skierowany bezpośrednio do młodzieży szkolnej (podobne przedsięwzięcia przygotowują polskie uczelnie, lecz adresowane do studentów studiów technicznych). Zawody cieszą się ogromną popularnością. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło 3,2 tys. uczniów z 98 szkół i placówek pozaszkolnych z 31 miejscowości, którzy rywalizowali w 922 zespołach. Najliczniejsze reprezentacje miały: Zespół Szkół Technicznych im. J.J. Śniadeckich w Grudziądzu oraz Zespół Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego i Zespół Szkół Samochodowych – oba z Bydgoszczy. W tym roku zarejestrowano 120 drużyn.

Odbywające się na UTP zawody robotów w kategorii miniSUMO, wzorowane są na prawdziwych, japońskich walkach sumo, które stylem przypominają zapasy. Walka dwóch autonomicznych robotów toczy się na powierzchni czarnego koła (ringu) ograniczonego białym marginesem. Wygrywa ten robot, który zdoła wypchnąć przeciwnika poza ring. Organizatorami zawodów są pracownicy naukowi dwóch wydziałów uczelni: Inżynierii Mechanicznej oraz Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, którzy służą wsparciem uczestnikom w zakresie inżynierii mechanicznej, elektroniki i programowania oraz pełnią funkcję sędziów głównych.

Dwunaste starcie robotów w miniSUMO odbędzie się 25 kwietnia w Sali Audytorium Novum przy al. prof. S. Kaliskiego 7 (Fordon) w Bydgoszczy.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)