Aktualności
Życie akademickie
20 Stycznia
Opublikowano: 2017-01-20

Młoda sztuka zmienia perspektywę

Studenci kierunków artystycznych w całej Polsce mogą przesyłać swoje zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Ta ważna dla środowiska twórczego inicjatywa odbywa się po raz szesnasty i w tym roku zakończy się galą finałową w Muzeum nad Wisłą – nowym pawilonie wystawienniczym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii kierowany jest do studentów kierunków artystycznych wszystkich polskich uczelni wyższych III, IV i V roku. Zgłoszenia można wysłać poprzez specjalny panel na stronie internetowej. Na Konkurs można nadsyłać prace z obszarów: malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 24 marca. Gala finałowa odbędzie się 27 czerwca w nowym pawilonie wystawienniczym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – Muzeum nad Wisłą.

Inaugurując nową edycję konkursu, zachęcamy do patrzenia na sztukę i współczesność z różnych perspektyw. Jesteśmy przestrzenią otwartą na głos i przekaz młodych twórców, czekamy niecierpliwie na ich świeży artystyczny komentarz. Jesteśmy też platformą, która angażuje wszystkich odbiorców. Cieszy mnie fakt, że Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny zachęca do dialogu na polu sztuki mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

15 lat trwania konkursu zaowocowało 24 rezydencjami artystycznymi w Nowym Jorku i Walencji, 31 wystawami indywidualnymi oraz zbiorowymi w całym kraju oraz stworzeniem kolekcji składającej się z ponad 30 dzieł. Ugruntowana pozycja konkursu jest zasługą wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Politechnika w Walencji, Residency Unlimited w Nowym Jorku oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów.

Przed uczestnikami 16. edycji konkursu stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w światowych centrach sztuki nowoczesnej – Nowym Jorku i Walencji, po powrocie z której młodzi twórcy dostają możliwość własnej wystawy w prestiżowych galeriach w stolicy. Ponadto jeden z finalistów otrzymuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Finaliści i laureaci konkursu APH wybierani są w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej scenie sztuki współczesnej.

Zgłoszenia prac konkursowych: www.artystycznapodrozhestii.pl/konkurs.

Dyskusja (0 komentarzy)