Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym stworzyli pierwszą w Polsce aplikację medyczną dla pacjentów przechodzących endoprotezoplastykę.
Projekt został sfinansowany ze środków uczelni. Aplikacja „Endopedia” ma pomóc pacjentom przygotowującym się do operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Twórcom nowatorskiego rozwiązania chodziło o to, by zwiększyć świadomość pacjentów czekających na zabieg, a jednocześnie zmniejszyć ich stres przed operacją.
Staraliśmy się, aby w jednym miejscu znajdowały się wszystkie niezbędne i rzetelne informacje dotyczące przygotowań do zabiegu, pobytu w szpitalu, samej procedury oraz tego, jak będzie wyglądać proces rekonwalescencji pooperacyjnej. Nasza aplikacja to taki drogowskaz dla chorego. Powstała z myślą o tym, aby pacjent czuł się zaopiekowany na jak najwyższym poziomie – mówi Nicola Dyrek, jedna z twórczyń projektu.
Oprócz niej w przedsięwzięcie zaangażowani byli: dr n med. Łukasz Pulik, Krzysztof Romaniuk i Nina Grabowska, Nicola Dyrek. Wszyscy są związani ze Studenckim Kołem Naukowym Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej WUM działającym przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Opiekunem grantu był dr hab. Paweł Łęgosz.
Aplikacja „Endopedia” jest rozwojowa i wkrótce obejmie również staw kolanowy. Ten minigrant uważam za jeden z najbardziej cennych projektów, wyjątkowo oryginalny i co najważniejsze – w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten typ operacji bardzo użyteczny – przyznaje dr hab. Paweł Łęgosz.
Więcej o aplikacji na stronie internetowej http://endopedia.pl.
MK, źródło: WUM