Komisja Europejska ogłosiła nowe zaproszenia do składania wniosków w dziedzinie szkoleń, umiejętności i rozwoju kariery naukowców w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA). Ze sztandarowego unijnego programu, będącego częścią Horyzontu Europa, finansowane są m.in. studia doktoranckie i podoktorskie.
Zaproszenia zostały ogłoszone w związku z przyjęciem programu prac „Horyzont Europa” na lata 2023–2024. Celem MSCA, których łączny budżet na lata 2021–2027 wynosi 6,6 mld euro, jest wspieranie naukowców z całego świata na wszystkich etapach kariery zawodowej i we wszystkich dziedzinach nauki. Działania te przynoszą również korzyści instytucjom: wspierają programy doktoranckie i podoktorskie oraz wspólne projekty w dziedzinie badań naukowych i innowacji, zwiększają atrakcyjność i widoczność instytucji na poziomie globalnym oraz wspierają współpracę z podmiotami spoza środowiska akademickiego, w tym z dużymi oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
W najbliższych dwóch latach MSCA zapewnią ponad 1,75 mld euro, w tym 856 mln euro w 2023 r. oraz 902 mln euro w 2024 r. Środki te pokryją pięć głównych działań programu prac:
W ramach nowego programu prac MSCA będą również finansowały inicjatywę „informacje zwrotne dla polityki”, aby wzmocnić powiązania tematyczne między projektami MSCA, zwiększyć widoczność ich wkładu w realizację kluczowych priorytetów polityki UE oraz zebrać informacje zwrotne od zainteresowanych stron na temat maksymalizacji wpływu programu.
Program został po raz pierwszy uruchomiony w 1990 r., a następnie jego nazwę zmieniono na działania „Marie Curie” w 1996 r. Przyczynia się on do doskonałości badań naukowych, zwiększając poziom zatrudnienia, wzrost gospodarczy i inwestycje, ponieważ zapewnia naukowcom najnowszą wiedzę i umiejętności oraz umożliwia im zdobywanie międzynarodowych i międzysektorowych doświadczeń, aby w przyszłości mogli zajmować najwyższe stanowiska badawcze. Ma wpływ na instytucje szkolnictwa wyższego i inne podmioty spoza środowiska akademickiego poprzez szerokie rozpowszechnianie doskonałości i ustalanie standardów wysokiej jakości kształcenia i szkolenia zawodowego naukowców w europejskiej przestrzeni badawczej i na całym świecie.
Od 2014 r. wsparcie w ramach programu otrzymało ponad 66 200 badaczy z Europy i spoza niej, w tym 25 tys. doktorantów. Sfinansowano dzięki niemu również 1180 międzynarodowych programów doktoranckich i zacieśniono więzi między środowiskiem akademickim i przemysłem, dzięki udziałowi ponad 5100 przedsiębiorstw oraz 2650 MŚP. W tym samym okresie w MSCA wzięło udział ponad 8700 organizacji z ponad 130 państw.
MK, źródło: www.ec.europa.eu