Aktualności
Życie akademickie
14 Grudnia
Źródło: ASP Kraków
Opublikowano: 2018-12-14

Mural na stulecie AGH

Anna Wardęga, studentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, zdobyła główną nagrodę w konkursie „Mural na 100-lecie AGH”.

W konkursie mogli wziąć zarówno profesjonaliści tworzący w nurcie street art, jak i artyści amatorzy. Ich zadaniem było przedstawienie pracy realizującej zadany motyw przewodni, czyli stulecie istnienia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Uzasadniając swój wybór jury podkreśliło fakt, że zaproponowana przez laureatkę idea doskonale obrazuje istotę i charakter uczelni, a także świetnie wpisuje się w klimat Miasteczka Studenckiego AGH.

Na muralu sportretowani zostali studenci krakowskiej uczelni. Zobaczyć ich można w trakcie zajęć, siedzących w akademickim pokoju albo przebywających w kosmosie. Malowidło zawiera ponadto przedstawienie rozwijanych na AGH dziedzin nauki. Są wyobrażenia m.in. geodezji, akustyki czy energii odnawialnej.

Imponujących rozmiarów mural 16 m x 15 m będzie doskonale widoczny, nie tylko z uwagi na swoje gabaryty, ale także umiejscowienie. Zwycięski projekt zdobić będzie bowiem południową ścianę Domu Studenckiego Stokrotka w Krakowie, a to oznacza, że znajdzie się na budynku bezpośrednio sąsiadującym z główną bramą wjazdową prowadzącą na teren miasteczka studenckiego. W ten sposób już wiosną przyszłego roku, kiedy planowana jest realizacja projektu, gości MS AGH powita wielkoformatowe malowidło podkreślające stuletnią historię uczelni.

az

(źródło: asp.krakow.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)