Na Uniwersytecie Szczecińskim otwarto Muzeum Olimpizmu. To jedyne takie miejsce w Polsce oraz jedno z nielicznych w Europie.
Muzeum powstało na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Z inicjatywą uruchomienia jednostki wyszedł związany od lat z wydziałem dr hab. Jerzy Eider. Jej misją jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, w tym o dziedzictwo olimpijskie. W placówce prezentowane są pamiątki, m.in. medale, odznaczenia, fotografie, stroje, gadżety, które przekazali uczelni jej studenci bądź absolwenci – uczestnicy igrzysk olimpijskich. Uroczystego otwarcia dokonano 29 listopada.
Ta ekspozycja jest niezwykła, gdyż pokazuje szczególnie młodym ludziom, że mieszkając w Szczecinie oraz województwie zachodniopomorskim, można robić karierę sportową, zdobywać najwyższe laury, tak jak to robili i robią obecni dziś sportowcy i trenerzy. Pragnę także podkreślić, że Muzeum Olimpizmu jest unikatowe, gdyż jest jedynym w Polsce muzeum uniwersyteckim prezentującym osiągnięcia sportowe. Myślę, że to muzeum będzie żywą wizytówką historii, roli sportu i olimpizmu w naszym szczecińskim środowisku – powiedział prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wśród studentów i absolwentów Uniwersytetu Szczecińskiego jest kilkudziesięciu uczestników igrzysk, w tym także złotych medalistów. Eksponaty zebrane w muzeum zostały ofiarowane bądź użyczone m.in. przez Konrada Wasielewskiego – mistrza olimpijskiego w wioślarstwie, innego wioślarza Marka Kolbowicza, pływaka Oskara Krupeckiego, kolarzy torowych: Damiana Zielińskiego i Małgorzatę Wojtyrę (medalistkę mistrzostw świata), a także paraolimpijczyków: Irenę Pienio (lekkoatletyka) i Piotra Majkę (wioślarstwo). Ponadto swoje pamiątki przekazali także trenerzy: dr Krzysztof Krupecki (wioślarstwo), Tomasz Kaźmierczak (wioślarstwo paraolimijskie) oraz fizjoterapeutka Beata Buryta z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.
W trakcie uroczystości Złoty Medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odebrał dr hab. Jerzy Eider, inicjator powołania nowej jednostki na Uniwersytecie Szczecińskim. Na rzecz olimpizmu działa od 20 lat.
Muzeum jest uhonorowaniem naszych absolwentów, którzy studiowali na Uniwersytecie Szczecińskim, a wcześniej w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Naszą uczelnię ukończyło 20 olimpijczyków, 4 paraolimpijczyków, 6 trenerów, 2 fizjoterapeutów i 1 sędzia – wyliczał dyrektor Muzeum Olimpizmu.
MK, źródło: USz