Aktualności
Życie akademickie
05 Listopada
Fot. Bartosz Krupa/East News
Opublikowano: 2020-11-05

Muzeum UKSW w gronie członków SMU

Otwarte w sierpniu Muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dołączyło do grona instytucji zrzeszonych w Stowarzyszeniu Muzeów Uczelnianych. 

Do stowarzyszenia należą lub współpracują z nim przedstawiciele już ponad stu jednostek z całej Polski. Nowym członkiem zostało Muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które otwarto w sierpniu bieżącego roku z okazji 20-lecia przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w szerokoprofilowy uniwersytet. Zbiory udostępniane są w formie ekspozycji stacjonarnej oraz online. Dla zwiedzających przygotowano salę pamięci i tradycji, którą wydzielono z uniwersyteckiej kaplicy. To tutaj w grudniu 1961 roku swoje pierwsze kroki skierował kardynał Stefan Wyszyński, gdy przybył z oficjalną wizytą na ATK. Ukazanie związków Prymasa Wyszyńskiego z uczelnią jest ważną częścią ekspozycji.

Wśród eksponatów są m.in starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej UKSW oraz zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne. Można zobaczyć protokół z posiedzenia Senatu ATK z 1955 roku, na którym przyjęto uchwałę kończącą proces przeprowadzenia habilitacji ks. dr. Karola Wojtyły, obronionej w 1954 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W muzeum znalazło się także wyhaftowane z bisioru godło UKSW, podarowane uniwersytetowi podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 przez Chiarę Vigo, bodaj jedyną osobę na świecie, która potrafi wykonywać tkaniny z tego surowca. Bisior to niezwykle delikatne nici powstające z wydzieliny niektórych małży i ceniona niegdyś błyszcząca tkanina wytwarzana z tego tworzywa.

Zbiory, w niewielkim wycinku zaprezentowane stacjonarnie, uzupełnia muzeum cyfrowe, dostępne nie tylko poprzez stronę internetową, ale także dzięki zainstalowanemu w sali pamięci panelowi multimedialnemu. W muzeum cyfrowym udostępniono tylko część archiwalnych zbiorów UKSW, liczących ponad 17 tysięcy fotografii i setki tomów dokumentów. Znajdują się w nim także nagrania audio przemówień kardynała Stefana Wyszyńskiego skierowane do społeczności akademickiej ATK.

Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych powstało w 2014 roku, ale jego geneza sięga dwa lata wstecz. Wówczas to doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli polskich muzeów uczelnianych. Jego gospodarzem było Muzeum Politechniki Warszawskiej. Na zaproszenie odpowiedzieli muzealnicy z Białegostoku, Poznania, Krakowa, Gdyni, Gdańska i Warszawy. Do kolejnego spotkania doszło w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Skutkiem prowadzonych rozmów było uruchomienie strony internetowej muzeauczelniane.pl. Po dwóch latach działań wspólne doświadczenia przedstawicieli akademickich jednostek muzealnych zaowocowały podjętą 28 maja 2014 roku decyzją o powołaniu Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

Najważniejszym celem SMU jest działalność na rzecz rozwoju muzeów uczelnianych oraz zachowania dziedzictwa akademickiego poprzez jego ochronę, upowszechnianie, promocję, a także wspieranie gromadzenia, dokumentowania i konserwacji zabytków, inicjowanie i prowadzenie badań naukowych. Co roku SMU organizuje ogólnopolską konferencję naukową, w trakcie której uczestnicy debatują o różnych aspektach działalności muzeów uczelnianych.

MK, źródło: UKSW

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)