Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-21

Muzeum w cementowni

W konkursie na projekt koncepcyjny muzeum, które ma powstać w obiektach Cementowni Odra, udział wzięli studenci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej oraz z kierunku architektura w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Organizatorzy konkursu wymagali od uczestników wykazania się kreatywnością skutkującą powstaniem przemyślanych wizji, a także zwracali uwagę na korzystanie z nowatorskich rozwiązań w zakresie zagospodarowania poprzemysłowej przestrzeni cementowni. Studenci mieli za zadanie zaprezentować propozycje związane z pokazaniem historii cementowni i produkcji cementu, a także zobrazować jego współczesne zastosowania oraz rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Jury w składzie: Wojciech Putra – prezes Zarządu, dyrektor naczelny Cementowni Odra SA, dr inż. arch. Piotr Gerber – kierownik zespołu historii techniki i konserwacji architektury postindustrialnej w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Agnieszka Nowicka z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Industria Politechniki Wrocławskiej uznało, że najlepszą pracę wykonały Maria Czarnecka i Ewa Kirczuk z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, które zaproponowały połączenie muzeum z terenem zielonym, w tym przypadku rekultywowanym obszarem kamionki. W zwycięskim projekcie znalazło się miejsce na zieloną, dochodzącą do zbiornika wodnego kładkę nad jezdnią, stanowiącą równocześnie dach muzeum. Zachowany został również mieszalnik szlamu, który według koncepcji zostałby przekształcony w podzieloną na dwie strefy przestrzeń wystawową, zwieńczoną oryginalnym przykryciem nawiązującym do dachu szedowego kojarzącego się z architekturą przemysłową.

Drugie miejsce w konkursie przypadło Justynie Łuczaj i Annie Kozłowskiej także z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, projektantek muzeum, którego bryła zainspirowana została dynamiką młyna kulowego wykorzystywanego na początku procesu produkcji cementu, a budynki łączą się zielonymi alejkami i fontanną.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Maria Ignasiak, kolejna przedstawicielka Wydziału Architektury wrocławskiej uczelni, która zaproponowała stworzenie parkingu podziemnego w miejscu nieuporządkowanego terenu zielonego, oraz wykorzystanie wydobytego przy tej okazji gruntu do przekształcenia go w dwa wzniesienia tworzące strefę oddzielającą osoby pracujące od odpoczywających. Część wystawowa została umieszczona w tym przypadku w dawnym domu robotnika, gdzie znajdzie się miejsce na modele urządzeń do produkcji cementu.

az

(źródło: pwr.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)