Aktualności
Życie akademickie
16 Kwietnia
Źródło: DKMS
Opublikowano: 2024-04-16

Na 57 uczelniach ruszyły poszukiwania dawców szpiku

Na 57 uczelniach w 22 miastach wystartowała akcja HELPERS’ GENERATION! Ma na celu znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia.

Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS od 2013 roku zrzesza studentów z całej Polski wokół idei ratowania życia pacjentów, dla których przeszczepienie szpiku jest często jedyną szansą na życie. Do dziś społeczność studencka przeprowadziła łącznie 1626 akcji rejestracji w całej Polsce, podczas których do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób. W obecnej edycji udział bierze 57 uczelni z 22 miast. Do walki z nowotworami krwi dołączyły m.in. Gdańsk, Kraków, Warszawa, Białystok, Poznań, Wrocław, Biała Podlaska.

Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość przebywania blisko ludzi, których kochamy. Każda osoba, która rejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku, staje się realną szansą na uratowanie życia osoby walczącej z bardzo trudnym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem. Zachęcam wszystkich do zarejestrowania się – sama procedura jest niezwykle prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To mały gest, który dla kogoś może być tym najważniejszym w życiu – mówi Patrycja Gaweł z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jedna z 86 liderek i liderów z całej Polski, którzy przeprowadzą akcje na swoich uczelniach.

Studenccy liderzy, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną na temat dawstwa szpiku zostaną wyróżnieni. Nagrodą jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty.

O tym, jak wielką moc mają studenckie akcje rejestracji, wiedzą najlepiej dawcy faktyczni, którzy zarejestrowali się podczas jednej z nich, a następnie oddali cząstkę siebie, by uratować życie drugiego człowieka. Dziś takich osób jest już 1480.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowałem się w kwietniu 2018 roku. Telefon od Fundacji DKMS otrzymałem po 5 latach i 2 miesiącach od momentu potwierdzenia rejestracji w bazie. Tydzień przed telefonem dostałem e-mailem potwierdzenie, że mój „bliźniak genetyczny” znalazł się w potrzebie i nadszedł ten moment, abym mógł realnie pomóc. Towarzyszyła mi ekscytacja i spełnienie połączone ze wzruszeniem. Zrozumiałem, że mój potencjalny biorca toczy ciężką walkę, a ja jestem mu potrzebny, aby wspólnie zwyciężyć – wspomina Aleksander Henner, dawca faktyczny.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy przyjść na jedną z akcji organizowanych na uczelniach w 22 miastach, wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na miejscu wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem zostania dawcą oraz procedurą pobrania. Szczegółowy harmonogram rejestracji znajduje się na stronie internetowej DKMS.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)