Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstało Centrum Sztucznej Inteligencji. Nowa jednostka ma integrować badania prowadzone na różnych wydziałach uczelni, zapewniając efekt synergii.
W połowie grudnia prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewcza w Poznaniu, powołała Centrum Sztucznej Inteligencji (CSI). Głównym założeniem nowej jednostki jest prowadzenie badań z dziedziny sztucznej inteligencji na najwyższym światowym poziomie. Ich efekty mają być wdrażane w gospodarce i mieć istotny wpływ na poprawienie jakości życia w społeczeństwie.
CSI ma na celu integrację badań prowadzonych na różnych wydziałach UAM, zapewniając efekt synergii wielu dyscyplin naukowych. Centrum będzie także stwarzać warunki rozwoju dla ludzi młodych, oferując im atrakcyjne możliwości prowadzenia prac badawczych. Ponadto Centrum Sztucznej Inteligencji zamierza podejmować współpracę z podmiotami gospodarczymi w celu wdrażania wyników badań naukowych w przemyśle oraz komercjalizować badania poprzez tworzenie nowych przedsiębiorstw (spółek typu spin-off).
Centrum Sztucznej Inteligencji zlokalizowano na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM na Campusie Morasko. Dyrektorem CSI został prof. Krzysztof Jassem z WMiI. To on w 1995 roku zapoczątkował w Polsce badania nad tłumaczeniem automatycznym. W kolejnych latach zajmował się zagadnieniami związanymi z przetwarzaniem języka naturalnego. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Sztucznej Inteligencji – grupy badaczy, zajmujących się sztuczną inteligencją, głębokim uczeniem maszynowym, przetwarzaniem języka naturalnego i tłumaczeniem automatycznym.
MK, źródło: UAM